Vesti da general Franko kreće u novu ofanzivu između Teruela i mora, na frontu dugom 70 kilometara, ali i putovanje kraljice Marije sa sestrom i rumunskom princezom Jelisavetom za Miločer osvanule su na naslovnoj strani Vremena 9. juna 1938. godine.
Tog dana je, suprotno uobičajenom, na naslovnici ovog dnevnika svoje mesto pronašla i jedna vest iz sporta – o velikom uspehu jugoslovenskih tenisera na međunarodnom turniru u Parizu (danas poznatom kao Roaln Garos).
Uz objavljene rezultate, Vreme navodi kako su dvojica jugoslovenskih tenisera Josip Palada i Franjo Punčec, uspela da se plasiraju u polufinale. Punčec je, piše Vreme, imao dostojnog protivnika u Čehoslovaku Cejnaru.
„Punčec je kao lokomotiva koja ne može odmah da pojuri punom parom“, piše Vreme o ovom meču. Posle izgubljenog prvog seta Punčec je dobio naredna tri, zakazavši polufinale sa Menclom, koji je pre toga pobedio lagano sa 3:0 još jednog Jugoslovena Dragutina Mitića.
„Upitan šta misli o Mitićevom porazu g. Viso (selektor Jugoslavije) kaže da je Mitić vrlo umoran usled napornih borbi i da nije dovoljno ozbiljno shvatio ove mečeve. Prošle noći on je legao u 2.30 posle pola noći, dok su Palada i Punčec spavali kao jaganjci“, piše Vreme.
U drugom polufinalu, ističe se, Josip Palada koji je pobedio Busija sa 3:2 u setovima igra protiv Badža.
(NAPOMENA: Palada i Punčec su kasnije izgubili mečeve polufinala u Parizu i do kraja karijera to im je ostao najbolji rezultat. Punčec je te godine, kao i dve godine kasnije ponovio isti rezultat samo na Vimbldonu. prim.a)
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Pravda u izdanju za 9. jun ne piše na naslovnoj strani o tenisu, već je gotovo sav prostor posvećen međunarodnim političkim dešavanjima, s akcentom na bombardovanje u Kantonu, gde je, kako piše Pravda, u 13 vazdušnih napada bilo oko 8.000 mrtvih, a porušeno je hiljadu kuća.
Glavni naslov u Pravdi je „Od odgovora američke vlade u pitanju bombardovanja gradova zavisi uspeh ili neuspeh za mobilisanje svetskog javnog mnenja“. Pravda opširno prenosi dešavanja na terenu i počinje tekst izjavom francuskog predsednika Vlade Eduara Daladjea koji je po povratku sa francusko-španske granice konstatovao da se „francusko stanovništvo sjajno drži“.
Ovaj list prenosi „oštre kritike engleske štampe na račun generala Franka“, ali i tome da britanska vlada ima dve inicijative od kojih je jedna o formiranju komisije koja bi nadgledala bombardovanje i vodila računa da se ne gađaju civilni ciljevi potekla upravo pd engleskog premijera Čembrlena. I dok većina prihvata ovakvu inicijativu, Pravda piše, kako su „izvesni krugovi u SAD sumnjičavi“ povodom toga.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
- Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.