Kao i u Monte Karlu, treći reket Srbije Janko Tipsarević na turniru u Barseloni je dobar utisak iz prvog kola pokvario u drugoj rundi. Bolji od Tipsarevića posle sat i 34 minuta igre bio je Čeh Radek Šepanek – 0:2 (6:7, 0:6). Ovaj poraz se, međutim, neće negativno odraziti na srpskog tenisera, jer je on prolaskom u drugo kolo zaradio 10.000 evra i 20 ATP bodova.

Srpski igrač u ovom meču prikazao je dva svoja potpuno različita lica. U prvom setu bio je dostojan protivnik češkom igraču. Obojica su upisala po brejk, pa je o boljem u prvom setu odlučivao taj-brejk. Više strpljenja i bolji servis imao je Čeh te je bez većih problema (7:2) došao do prednosti.

Izgubljen set u taj-brejku kao da je potpuno demotivisao srpskog igrača. Sve više je grešio što je iskusni Štepanek znao da iskoristi. Čeh je u potpunosti dominirao i Tipsareviću u drugom setu nije dopustio nijedan gem. Turnir u Barseloni se igra za nagradni fond od 1.995.000 evra, a titulu brani najbolji teniser sveta Rafael Nadal.