Dva pacijenta sa povišenim holesterolom prvi u našoj zemlji dobili novi lek u Kliničkom centru Vojvodine 1Foto: BETAPHOTO/ DRAGAN GOJIĆ/DS

Prva dva bolesnika u našoj zemlji sa primarnom hiperholesterolemijom, odnosno visokim holesterolom, su primila najnoviji lek u Univerzitetskom Kliničkom centru Vojvodine na Klinici za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma u oktobru ove godine u Novom Sadu.

Poslednja novina, u lečenju bolesnika sa povišenim holesterolom, je da je ovaj novi lek sada registrovan i u našoj zemlji. Sprovedene studije i dosadašnja klinička iskustva dokazali su da uspešno smanjuje i 80 odsto početnih vrednosti holesterola.

– Naša zemlja spada u grupu zemalja, čije stanovništvo ima izuzetno visok rizik za razvoj kardiovaskularnih incidenata – infarkt srca ili šlog, uzrokovanih ubrzanom aterosklerozom. Više od milion stanovnika Srbije ima dijagnostikovan neki od poremećaja masnoća, čemu najverovatnije doprinosi i velika učestalost gojaznosti u našoj populaciji. Ovaj broj je najverovatnije i daleko viši, ako se uzme u obzir da bar jedna trećina bolesnika ostaje nedijagnostikovana – izjavila je prof. dr Dragana Tomić Naglić, upravnica Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma.

Kako nastavlja doktorka, prvi korak u lečenju bolesnika sa visokim nivoom masnoća je svakako dijetska terapija, sa smanjenim unosom masnoća životinjskog porekla.

Sledeći korak je terapija lekovima, na prvom mestu statinima, uz povećanje doze statina do postizanja ciljnih vrednosti ili do maksimalne doze, koju bolesnik dobro toleriše. Mogućnost smanjenja nivoa holesterola, na opisani način je oko 50 odsto, što je i najčešće dovoljno za prevenciju infarkta ili šloga.

Poseban problem, ističe Tomić Naglić, u lečenju predstavljaju bolesnici sa familijarnim oblikom hiperholesterolemije, koji vrlo često prvi kardiovaskularni incident dožive i pre svoje 40. godine.

Dva pacijenta sa povišenim holesterolom prvi u našoj zemlji dobili novi lek u Kliničkom centru Vojvodine 2
Prof. dr Dragana Tomić Naglić, foto: KCV

– Vrednosti holesterola u ovoj populaciju su toliko visoke da statini nisu u stanju da bolest drže pod kontrolom, te je postojala potreba za iznalaženjem novih vidova terapije. Jedan od načina je LDL-afereza (dijaliza holesterolskih čestica), koja se aktivno primenjuje u KCV. Ova procedura je vrlo uspešna, ali zahteva da bolesnici dolaze na proces dijalize jednom u dve nedelje do mesec dana – nastavlja lekarka.

Za razliku od statina, inklisiran, najnoviji lek, u svom mehanizmu dejstva ima sasvim drugačije mesto delovanja, što ova dva leka čini komplementarnim i pomera granice u mogućnostima lečenja dislipidemija i prevenciji kardiovaskularnih događaja.

Može se koristiti kod odraslih osoba sa primarnom hiperholesterolemijom ili mešanom dislipidemijom. Koristiti se uz ishranu sa smanjenom količinom masnoća, u kombinaciji sa statinom, ako uz najvišu dopuštenu dozu statina nivo holesterola nije moguće sniziti na poželjne vrednosti.

– Može se primjenjivati i u kombinaciji s drugim lekovima za snižavanje holesterola kod bolesnika koji ne mogu tolerisati statine. Taj novi lek se daje injekcijom pod kožu, i to obično u trbuh, ali i u nadlakticu ili bedra. Nakon prve injekcije sledeća se doza daje nakon tri meseca, a posle toga svakih šest meseci, što ga čini izuzetno konfornim za primenu – kazala je Tomić Naglić.

Više informacija iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari