Sudski proces koji se vodi pred Višim sudom u Beogradu po krivični predmetima spojenim 28. decembra 2015. nastaviće se i posle smrti vladike Artemija protiv ostalih optuženih – direktora nekadašnjeg Eparhijskog centra „Rade Neimar“ Predraga Subotičkog, odgovornog arhitekte Jelene Šubarević i raščinjenog protosinđela Simeona (Dejana Vilovskog), kome se sudi u odsustvu, potvrdili su za Danas advokati odbrane.
Kako je našem listu rečeno, na pretresu 3. decembra, ukoliko ne bude bilo dodatnih mera borbe protiv virusa korona, pred sudskim većem kojom predsedava sudija Marina Anđelković, trebalo bi da se nastavi svedočenje Džima Džatrasa, američkog političkog analitičara, bivšeg diplomate, savetnika za spoljnu politiku, lobiste firme „Vanebl“.
Džatras je svedočenje započeo 5. oktobra, ali je zbog neodložnih obaveza morao da ga prekine.
On je prvi svedok odbrane u ovom višegodišnjem sudskom procesu, u kome još nije završeno saslušavanja svedoka Tužilaštva, a najavljeni su i izveštaji sa veštačenja. Optuženi se terete za zloupotrebu položaja i finansijske pronevere u ERP od maja 2004. do početka 2010. godine.
Sudski postupak protiv Subotičkog i Vilovskog, koji je u međuvremenu dobio politički azil u Grčkoj zbog „političkog i verskog progona u Srbiji“, pokrenut je pre 10 godina.
Optužnica koju je 2013. Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo protiv vladike Artemija, koji je smatrao nekanonskim saborske odluke o svom raščinjenju i isključenju iz SPC, potvrđena je u početkom oktobra 2015, a krajem decembra iste godine objedinjavanjem predmeta započelo je zajedničko suđenje za sve četovoro optuženih u ovom slučaju.
Branioci vladike Artemija Mira i Branislav Tapušković objašnjavaju za Danas da je njihova punomoć istekla trenutkom smrti njihovog branjenika i da su samo krajem prošle nedelje predali Sudu potrebna dokumenta za ranije zakazan nastavak Džatrasovog svedočenje.
Ostale optužene braniće i dalje advokat Nikola Tomašević.
Advokati odbrane očekuju da će upokojenjem vladike Artemija otpasti jedna od tačaka optužnice koja se odnosi samo na njega i da će ostalim optuženim suditi po ostalim delovima optužnice koji se na njih odnose.
O tome treba da se izjasne predsednik sudskog veća i Tužilaštvo. Prema rečima Mire Tapušković, stav grčkog vrhovnog suda Aeropaga da je Vilovski žrtva „političkog i crkvenog progona“ nije obavezujući sa sudove u Srbiji, čije pravosuđe već više godina unazad ne prihvate preporuke EU ukidanju krivičnog dela zloupotrebe službenog položaja.
Iako se u podacima sa portala Ministarstva pravde Srbije o toku predmeta u osnovnim i višim sudovima navodi da je optužnica promenjena 17. septembra ove godine, advokat Tomašević kaže za Danas da odbrana o tome još nije zvanično obaveštena i da ne zna o čemu se radi. Prema njegovom rečima, od objedinjavanja predmeta pre pet godina još nije razjašnjeno na sudu ni da li su i optužnice objedinjene i za koji se novčani iznos optuženi tačno terete. Vladika Artemije preminuo je 21. novembra.
Lobiranje u SAD
Na prvom svedočenju Džim Džatras izjavio je da je sporazum o lobiranju protiv proglašenje kosovske nezavisnosti potpisao sa predsednikom SNV KiM Draganom Velićem u martu 2006. u Gračanici i da se u to vreme u SAD, u ime države Srbije i Srpske patrijaršije, niko nije se bavio takvim lobiranjem, uključujući i Kancelariju SPC u Vašingtonu. Prema Džatrasovim rečima, taj sporazum, o kome je razgovarao sa pokojnim patrijarhom Pavlom, mitropolitom Amfilohijem, tadašnjim premijerom i predsednok Srbije Vojislavom Koštunicom i Borisom Tadićem, ministrom za KiM Slobodanom Samardžićem, u SAD je registrovan u skladu sa strogim zahtevima Zakona o registraciji zastupnika stranih lica i da se kao dokument može naći na sajtu nadležne američke državne službe. Džatras je rekao da je u to vreme u SAD bilo puno aktivnih lobista Albanaca sa KiM, ali da je zvanično bila registrovana samo jedna mala firma i to na osnovu Zakona o obelodanjivanju lobiranja, čiji je klijent biznismen i političar Bedžet Pacoli. On je objasnio da je višegodišnji rad na lobiranju uveliko premašio isplaćen honorar za koji, između ostalog, optužnica tereti vladiku Artemija i Vilovskog.
Ozdravio vladika Joanikije
Episkop budimljansko-nikšićki i administrator Mitropolije crnogorsko-primorske Joanikije (Mićović) juče je prvi put služio liturgiju od tako je 4. novembra saopšteno da je pozitivan na virus korona. U subotu iz Eparhije budimljasko-nikšićke potvrđeno je da su lekari konstatovali da je lečenje vladike Joanikija uspešno privedeno kraju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.