Džo Bajden i Kamala Haris dobitnici su priznanja za ličnost 2020. godine u tradicionalnom izboru magazina „Tajm“.
Džo Bajden i Kamala Haris su TIME-ova ličnost godine 2020.
Pored Bajdena, koji 20. januara treba da postane 46. predsednik SAD, i Kamale Haris, među finalistima su bili i odlazeći predsednik SAD Donald Tramp, pokret protiv rasnih nejednakosti nastao nakon smrti Džordža Flojda u maju u Mineapolisu, i doktor Entoni Fauči i medicinsko osoblje koje je najizloženije korona virusu.
Bajden, nekadašnji potpredsednik Baraka Obame je jedan od retkih kandidata u istoriji SAD koji je uspeo da pobedi odlazećeg predsednika, ističe Tajm.
Bajden i Haris su „zajedno ponudili obnovu“, a Amerika je prihvatila to što su ponudili, dodaje list.
Tajm je prvi put ove godine otkrio u specijalnoj emisiji kanala NBC otkrio ko je izabran za „Ličnost godine“.
U obrazloženju se još navodi da je Bajden prepoznao ono što sam nije mogao da ponudi, odnosno ono što 78-godišnji belac nikada nije mogao da pruži – generacijsku promenu, novu perspektivu i otelotvorenje američke raznolikosti.
„Za to mu je bila potrebna Kamala Haris: senatorka iz Kalifornije, bivši okružni tužilac i državni tužilac“, ističe se dalje.
Potpredsednik u SAD nikada ranije nije bila žena, ili afroamerikanka.
„Biću prva, ali neću biti poslednja“, rekla je Haris u jednom intervjuu.
View this post on Instagram
Magazin „Tajm“ (TIME) ovo priznanje dodeljuje od 1927. godine.
Titulu ličnosti godine u 2019.-oj ponela je Greta Tunberg, sedamnaestogodišnja klimatska aktivistkinja iz Švedske.
Isprva školski protesti, pretvorili su se u protest ispred švedskog paramenta u Stokholmu sa sloganom „Školski štrajk za klimu“. Ovaj događj izazvao je veliku pažnju medija, a pokret koji je u međuvremenu osnovala dobio je svetski značaj.
Prvi put u 2018. godini od kako se dodeljuje priznanje, titulu ličnosti godine ponelo je pet novinara. Takođe, nikada ranije osoba koja je preminula, nije proglašena za najznačajniju u protekloj godini.
Posthumno je nagrađen ubijeni saudijski novinar Džamal Kašogi. On je bio istaknuti kritičar saudijske vlade, a poslednji put je viđen 2. oktobra 2018. kako ulazi u konzulat Saudijske Arabije u Istanbulu.
U konzulat je otišao po dokumenta koja su mu bla potrebna da se venča sa verenicom Hatidže. U organizam mu je ubrizgana velika količina droge koja je dovela do predoziranja i smrti, a telo mu je zatim raskomadano i iznešeno iz konzulata.
Petoro osoba osuđeno je na smrt, zbog njegovog ubistva.
Žene su 2017. ponele titulu najznačajnijih ličnosti godine. „Rušiteljke tišine“ (The Silent Breakers), progovorile su o seksualnom zlostavljanju u svetu šoubiznisa.
To su glumica Ešli Džad, aktivista Tarana Burke, glumica Selma Bler, američka političarka Sara Gelser, pevačica Tejlor Svift i glumica Rouz Mekgovan koje su podelile svoja iskustva o seksualnom uznemiravanju u Holivudu.
One su pokrenule #MeToo kampanju na društvenim mrežama kojoj su se pridlužile hiljade žena širom sveta.
Pored njih, kineskog predsednika Si Đinpinga i američkog biznismena Džefa Bezosa u najužem krugu kandidata za izbor našao se i Donald Tramp, koji je 2016. godine proglašen za ličnost godine.
Trampova konkurencija tada bila je Hilari Klinton, turski predsednik Redžep Erdogan, američka pevačica Bijonse, ali i „hakeri“ koji su objavljivali razne informacije.
Ovu titulu, između ostalih, poneli su i Angela Merkel, Barak Obama, Vladimir Putin, Bil Gejts, papa Franja.
U 1969. godini izabran je “prosečni američki građanin”, a 1975. američke žene. Ta “tradicija” se nastavlja i u 21. veku jer je 2003. godine nagrađena američka vojska.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.