Džon Berkov: Grlati predsedavajući 1Foto: EPA-EFE SEAN DEMPSEY

Kako će Velika Britanija nakon produženog roka, napustiti EU još se ne zna, a puno toga zavisi od predsedavajućeg Donjeg doma britanskog parlamenta Džona Berkova (1963).

Prema dogovoru britanske premijerke Mej i EU, parlament bi narednih dana ponovo trebalo da se izjasni o sporazumu o Bregzitu, ali je pitanje da li će Berkov ovu tačku staviti na dnevni red. Nedavno je zabranio održavanje trećeg po redu glasanja o ovom sporazumu, pozivajući se na parlamentarnu konvenciju iz 1604.

„Nije u skladu sa zakonom da vlada ponovo predloži parlamentu isto ono što je prošle nedelje odbačeno“, objasnio je Berkov, izazivajući time ustavnu krizu i glavobolju svojoj Konzervativnoj partiji. Sa čim će Vlada ponovo pred poslanike i da li će je i dalje voditi Mej, videćemo, ali narednih dana će Berkov sigurno ponovo biti medijska zvezda.

Ko god je pratio sednice britanskog parlamenta, primetio je brojne razlike između našeg i njihovog najvišeg zakonodavnog tela i postao svestan one Pašićeve „kakvi ste vi Englezi…“. Britanski parlamentarci vode žustru i živu raspravu, uz čestu graju, smeh, uzvike negodovanja ili odobravanja, ali kada se međusobno obraćaju nema uvreda, psovki, uvek su „uvaženi gospodin ili gospođa“, „cenjeni prethodnik“. Ukoliko se „zanesu“ tu je Berkov, koji svojim grlenim glasom malo-malo poziva na „red“.

Zadatak predsedavajućeg Donjeg doma britanskog parlamenta je da daje reč poslanicima da govore, stara se o redu na sednici i objavljuje rezultate glasanja. Nema kod njih elektronskog sistema prebrojavanja, predsedavajući nema zvonce kojim poziva i signalizira kako glasati ni čekić, Berkovu je dovoljan glas. Često i upečatljivo karirana kravata. Predsedavajući mora da bude politički nepristrastan, a Berkov je to bukvalno shvatio. Na početku političke karijere smatran je za desno krilo konzervativaca, ali je u međuvremenu toliko evoluirao da je postao blizak opozicionim laburistima. U privatnom životu i bukvalno, jer je njegova žena Seli politička aktivistkinja i članica Laburističke stranke. Kada su ga kolege konzervativci optužili da je protiv Bregzita, dokazujući to nalepnicom „Bollock to Brexit“ na automobilu, Berkov im je odgovorio: „Nisu to moja, već ženina kola“.

Poslanik je od 1997. kada je, kao kandidat Konzervativne partije, izabran za predstavnika oblasti Bakingem. Donjim domom britanskog parlamenta koji ima 650 poslanika, predsedava od 2009. Mnogi konzervativci kritikuju njegov način rada, žale se da protežira opoziciju, kritikovala ga je i vlada, ali ne obazire se. Odgovara da je njegov zadatak jačanje uloge parlamenta i da se bori da ga izvršna vlast ne kontroliše. Povremena je meta tabloida, prozivali su ga zbog sumnjivog trošenja državnog novca i renoviranja kuće. Planira da se penzioniše u junu ove godine. Obradovaće time Terezu Mej. Ako do tada izdrži na mestu premijerke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari