Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara odbacila je ocene izvestioca Jelka Kacina iz njegovog izveštaja podnetog Odboru za spoljnu politiku Evropskog parlamenta, jer smatra da je izveštaj nerealan u delu koji se odnosi na napredak na planu poštovanja manjinskih prava i ocene situacije u Vojvodini.

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara odbacila je ocene izvestioca Jelka Kacina iz njegovog izveštaja podnetog Odboru za spoljnu politiku Evropskog parlamenta, jer smatra da je izveštaj nerealan u delu koji se odnosi na napredak na planu poštovanja manjinskih prava i ocene situacije u Vojvodini. DZVM je upozorila na postojanje međunacionalnih incidenata, „pri čemu Mađari, koji uglavnom izvuku deblji kraj, u nizu slučajeva ne žele da to što im se dogodilo prijave nadležnim državnim organima“, „jer imaju osećaj da ne nailaze na potrebno razumevanje i podršku“. Stoga DZVM traži da se državni organi Srbije jasno odrede prema interetničkim incidentima, da to isto urade organi Republike Mađarske i da mađarski poslanici u Evropskom parlamentu ne usvoje Kacinov izveštaj.

U Vojvodini su najugroženiji Romi

Istraživanja CRCD pokazuju da broj incidenata prema pripadnicima tradicionalno naseljenih nacionalnih manjina u Vojvodini opada, u skladu sa izveštajem Jelka Kacina i protivno poruci koju šalje DZVM. S druge strane, incidenti neprestano istrajavaju u manjem broju i u manje nasilnim oblicima. Upravo je evidentiran novi antimađarski grafit u ulici Jovana Mikića u Novom Sadu. Istraživanja CRCD pokazala su da su najugroženija nacionalna manjina u Vojvodini Romi, koji su sve češće izloženi fizičkim napadima neonacista, kao i pripadnici drugih etničkih grupa sa juga Srbije – Albanci, Bošnjaci, Aškalije, a ne tradicionalne vojvođanske nacionalne manjine.

DZVM je ovim povodom inicirala sastanak četiri mađarske stranke koje deluju u Vojvodini.
– Ni izveštaj Jelka Kacina ni reakcija DZVM ne ukazuju na neke značajne stvarne uspehe i propuste države Srbije na planu ostvarivanja prava nacionalnih manjina. Prema zvaničnim podacima udeo pripadnika nacionalnih manjina u policiji gotovo da je dostigao njihov udeo u stanovništvu Srbije. Tužilaštva, koja su glavni činilac od kojeg zavisi kontrola međuetničkih incidenata, ažurnija su u podnošenju zahteva za otvaranjem istrage i u podizanju optužnica nego ranije. Policijska škola u Sremskoj Kamenici reformisana je i osposobljena da izvodi nastavu za pripadnike nacionalnih manjina u skladu sa najboljim međunarodnim propisima. Kacin pozitivno ocenjuje odredbe novog ustava, a Ustav je oktroisan bez javne rasprave. Kacin takođe pozdravlja zastupljenost etničkih manjina u parlamentu Srbije, pri čemu je ovo postignuće omogućeno nelegalnom arbitrarnom odlukom izborne komisije, a ne zakonskim rešenjem, što znači da manjine uvek mogu da postanu objekt ucenjivanja – ocenjuje profesor Vladimir Ilić, direktor Centra za razvoj civilnog društva.
U izveštaju se ističe značajno smanjenje broja interetničkih incidenata u Vojvodini i učešće etničkih Albanaca na parlamentarnim izborima. Kacin naglašava niz krupnih problema vezanih za sudstvo i tužilaštva i poziva vlasti Srbije da razmotre pitanje teritorijalne decentralizacije, posebno u vezi sa Vojvodinom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari