Očuvane prirodne vrednosti, posebnost flore i faune, bogatstvo šumskog fonda, pored ostalih resursa, čine područje istočne Srbije specifičnim. Kada se ovome dodaju gastronomski specijaliteti pripremljeni na tradicionalni način i veoma bogata ponuda etnološkog nasleđa, regija sela majdanpečke opštine postaje destinacija zanimljiva domaćoj i inostranoj turističkoj klijenteli.

Sve to prepoznali su u Udruženju domaćina u etno i eko turizmu (UDET) majdanpečkog kraja, neformalnoj grupi građana koja je formirana u okviru Etno-ekološkog pokreta „Gorun iz Rudne Glave. UDET okuplja vlasnike privatnog smeštaja, proizvođače zdrave hrane, eksponata domaće radinosti, suvenira, vodenica potočara, lokalne turističke vodiče…

– Domaćini UDET-a nastoje da očuvaju našu seosku tradiciju i sve što je vezano za život na selu. Cilj našeg eko-etno udruženja je da posetiocima koji borave na ovom prostoru stavi na raspolaganje adekvatan smeštaj u domaćoj radinosti, ekološku hranu pripremljenu po specijalnoj recepturi, eksponate domaće radinosti i uživanje u čarima nedirnute prirode – objašnjavaju Radomir Krišanović i Živorad Stefanović, čelni ljudi ovog udruženja domaćina u eko i etno turizmu.

Već sada UDET u desetak domaćinstava u Donjem Milanovcu, Rudnoj Glavi, Golubinju, obližnjim vikend naseljima ima pedesetak ležajeva. Osim odmora u prirodnom ambijentu, turistima se nudi organizacija jednodnevnih i višednevnih eko turističkih pešačkih tura, ali i kursevi pečenja rakije, pripremanja pekmeza, branja lekovitog bilja, šumskih plodova, pečuraka.

Svesni značaja edukacije, u UDET-u su za svoje članove organizovali seminar posvećen pokretanju malog biznisa i razvoju turizma o čemu je govorio ekspert za regionalni razvoj Armin Vagner. Članovi ovog udruženja, takođe, mogu da računaju na besplatnu pomoć u izradi biznis planova radi konkurisanja za kreditna i podsticajna sredstva kod ministarstava, banaka i drugih domaćih i inostranih donatora i kreditora, organizovanje edukativnih seminara iz oblasti eko i etno turizma, edukativne posete drugim eko-turističkim destinacijama gde je ovaj vid turizma već zaživeo. Tu je i konkretna pomoć seoskim domaćinstvima oko pripreme i uređenja objekata za postupak kategorizacije u skladu sa propisima, pomoć na terenu prilikom projektovanja i obeležavanja pešačkih turističkih staza, staza zdravlja, uređivanja eko konačišta, vidikovaca i objedinjene prezentacije eko i etno ponude majdanpečkog kraja. Postojeća ponuda Udruženja domaćina za eko i etno turizam već ima svoju veb prezentaciju na internetu, a štampan je i propagandni materijal.

S obzirom na to da svoj turistički proizvod zasnivaju na principu održivog razvoja, uz elemente seoske sredine, očuvani prirodni ambijent s prezentovanjem tradicionalne gostoljubivosti u Udruženju domaćina za eko i etno turizam majdanpečkih sela računaju da će sve pokrenute aktivnosti doprineti ekonomskom razvoju ove sredine i podizanju životnog standarda ovdašnjeg stanovništva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari