Bivši saradnik CIA Edvard Snouden zatražio je juče politički azil od Rusije, jer mu je onemogućeno da odleti sa moskovskog aerodroma. Kremlj je odgovorio da je Snouden dobrodošao, ali da ostaje ranije postavljeni uslov da „prestane sa objavljivanjem informacija koje štete interesima SAD“.


Snouden je odluku saopštio na sastanku iza zatvorenih vrata na aerodromu „Šeremtjevo“ s predstavnicima organizacija za zaštitu ljudskih prava, a izjavu je na Tviteru prenela aktivistkinja Hjuman rajts voča. Sastanku je prisustvovalo 13 predstavnika Hjuman rajts voča, Amnesti internešenela, Transparensi internešenela i drugih organizacija, kao i nekoliko advokata.

Kako piše Njujork tajms, Sjedinjene Države vrše ogroman diplomatski pritisak na države Latinske Amerike da ne odobre azil Snoudenu. Venecuela, Nikaragva i Bolivija, čiji prkos Vašingtonu predstavlja konstantu njihove spoljne politike, najavile su da bi odbeglom državljaninu SAD mogle da pruže utočište. Potpredsednik SAD Džozef Bajden zatražio je u telefonskom razgovoru od predsednika Ekvadora Rafaela Koreu da ne pruži azil Snoudenu.

Visoki zvaničnici Stejt departmenta sličan pritisak su vršili na Venecuelu, pri čemu su obe strane svesne da bi nade za uspostavljanje boljih odnosa i razmenu ambasadora Vašingtona i Karakasa nakon višegodišnjih tenzija mogle da budu ugrožene.

Osim toga, američke ambasade su prenele poruku Vašingtona širom regiona da će ukoliko Snouden stupi na tlo Latinske Amerike, čak i „neočekivano“, posledice biti „trajne“. „Nema zemlje na planeti čija vlada ne shvata naš stav u ovom trenutku“, rekao je jedan visoki zvaničnik Stejt departmenta, preneo je Njujork tajms. On je dodao da ukoliko neka zemlja pruži pomoć Snoudenu, njeni odnosi sa SAD će biti veoma loši na duge staze. „Ako neko misli da će to olako da prođe, to neće biti slučaj“, naglasio je zvaničnik.

Međutim, Vašington postaje svestan da je njegov uticaj u Latinskoj Americi ograničen baš u trenutku kada je najneophodniji, što je pokazatelj, ocenjuju analitičari, da region koji je nekada važio za zonu američkog uticaja postaje sve samouvereniji kada je reč o sposobnosti da samostalno vodi politiku. „Naš uticaj se smanjuje“, rekao je Bil Ričardson, bivši američki ambasador pri UN, koji je ove godine posetio Venecuelu kao predstavnik Organizacije Amerika.

Bajden i Korea srdačno

Američki pritisci izgleda daju rezultate. Ekvador je u jednom trenutku odavao utisak da želi da bivšem saradniku CIA pruži azil, ali se sve više čini, ocenjuju analitičari, da od toga odustaje. Ekvadorske vlasti su nedavno saopštile da čak ne mogu da razmotre njegov zahtev za azil ukoliko on nije u zemlji ili u nekoj od ekvadorskih ambasada u inostranstvu. Sudeći prema jednom intervjuu u kojem je opisao svoj razgovor s potpredsednikom SAD, piše Njujork tajms, Korea je u razgovoru sa Bajdenom bio neobično srdačan. Kako je Korea rekao, Bajden nije pretio, već mu je samo objasnio koliko je slučaj Snouden bitan za SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari