Međunarodni napori za pronalaženje rešenja za krizu koja je nastupila u Egiptu nakon svrgavanja predsednika Muhameda Mursija su propali, saopšteno je iz kabineta privremenog šefa države Adlija Mansura. Mansur i njegove pristalice iz redova vojske razgovarali su s diplomatama iz SAD, EU, Katara i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Holandski ministar spoljnih poslova je bio poslednji strani izaslanik koji je trebalo juče da razgovara sa svojim egipatskim kolegom, premijerom, predsednikom i ostalim zvaničnicima.


U razgovoru sa privremenim potpredsednikom Egipta Mohamedom el Baradejom, premijerom Hazemom Beblavijem i šefom oružanih snaga Abdulom Fatahom al Sisijem u utorak senatori SAD Džon Mekejn i Lindzi Grejem zatražili su oslobađanje političkih zatvorenika i pregovore između Muslimanske braće, koja podržavaju Mursija, i prelaznih vlasti.

„Demokratija je jedini održivi put ka stabilnosti“, rekao je Mekejn. On je zahtevao „sveobuhvatni politički proces u kojem mogu da učestvuju svi Egipćani“. Mansur je, međutim, upozorio na „neprihvatljivo mešanje u unutrašnje stvari“ zemlje, a senatori su bili i na udaru kritika Muslimanske braće. Senatori su se sastali i s predstavnicima Partije slobode i razvoja, političkog krila Braće.

U međuvremenu, pristalice Mursija nastavile su proteste u Kairu i drugim gradovima. Od smene Mursija 3. jula u uličnim neredima je ubijeno više od 250 ljudi. Mursi se nalazi u pritvoru na nepoznatoj lokaciji. Prošle nedelje ga je posetila visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, koja je izjavila da je svrgnuti predsednik „na bezbednom“.

Strahuje se da će vojska pokušati da rastera demonstrante, koji traže da se Mursi vrati na vlast, a koji kampuju na dve lokacije u Kairu, što bi moglo da rezultira novim talasom nasilja i krvoprolića, upozoravaju analitičari. Mekejn je izjavio da tokom sledećih nekoliko dana neredi mogu da postanu „sveopšte krvoproliće“ ukoliko napori da se pronađe političko rešenje ne urode plodom. „Bože moj, nisam znao da je toliko loše. Ovaj narod deli samo nekoliko dana ili nedelja od sveopšteg krvoprolića“, rekao je Mekejn, prenele su strane agencije. On je naglasio da postoji samo jedan način da se stvori miran Egipat, a to je kroz „proces pregovora i pomirenja između glavnih aktera“.

Kako navode dopisnici, izgleda da je javno priznanje Mekejna i Grejema da se u Egiptu dogodio puč, što administracija predsednika SAD ne pominje, razbesnelo oficire u Kairu. Mansur je na državnoj televiziji Mekejnove komentare ocenio kao „neprihvatljivo mešanje u unutrašnje stvari“ Egipta.

Američke senatore su kritikovali i egipatski državni mediji, te su njihove komentare ocenili kao „veliku uvredu za Egipat i njegov narod“. Početkom ove nedelje, podseća Bi-Bi-Si, bilo je navoda da je prelazna vlada spremna da pusti lidere Muslimanske braće iz pritvora i ponudi im ministarske pozicije pod uslovom da Braća obustave proteste u Kairu. Međutim, savetnik predsednika negira te navode.

„Propast“ države

Upitan da li smatra da postoji mogućnost da Egipat „propadne“, Mekejn je odgovorio potvrdno. „Ne bih bio ovde da ne mislim da bi mogao da propadne, a mislim da će to odrediti događaji tokom sledećih nekoliko nedelja“, rekao je senator SAD. Grejam je ocenio da će Egipat propasti, ako se nešto ne promeni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari