Prave razmere pogoršanja globalne ekonomske slike postale su više nego jasne nakon što je saopšteno da je samo u jednom danu širom sveta posao izgubilo više od 70.000 ljudi. U Velikoj Britaniji otpušteno je četiri hiljade, od kojih više od polovine u najvećoj čeličani u zemlji. Hiljade drugih dobili su otkaze u Filipsu i jednoj od holandskih banaka, dok je u Americi pet vodećih kompanija ukupno otpustilo 45.000 radnika.

Prema ocenama stručnjaka, globalni gubitak radnih mesta pokazuje da je kriza, koja je pre dve godine izbila na Volstritu, sada zahvatila ceo korporativni svet, nanoseći teške udarce svim granama privrede, od zdravstvene zaštite do proizvodnje teških građevinskih mašina. Sumorna slika zavladala je i u automobilskom sektoru. Brojne kompanije preduzimaju drastične mere ne bi li predupredile otkaze – zamrzavaju plate, uvode kraću radnu sedmicu ili smanjuju broj dnevnih radnih časova.

Kako su juče saopštili predstavnici radničkih sindikata i uprave italijanskog Fijata otprilike 60.000 radnih mesta može da bude izgubljeno u automobilskoj industriji Italije ako vlada ne pritekne u pomoć. U Torinu radnici Fijata, koji se po grupama smenjuju na prinudnom odmoru, zabrinuti su za svoju budućnost i strahuju da strategija kompanije, koja je ozbiljno uzdrmana ekonomskom krizom, neće sprečiti otpuštanja. Za radnike Fijate, čija prosečna mesečna plata iznosi oko 1.150 evra, najteži je kraj meseca, jer gube više od 100 evra za svaku nedelju kada je pogon zatvoren. To je, međutim, kako se čini, tek početak. Fijat, koji je najavio da će ova godina biti najteža za njegovo poslovanje, nastaviće da pribegava politici slanja radnika na neplaćeni odmor. U Italiji preduzeće, suočeno sa padom potražnje, ima pravo da 52 nedelje, ne nužno zaredom, ne isplaćuje plate u periodu od dve godine. Naknada se isplaćuje radnicima iz fondova koji se finansiraju doprinosima od plata i od poslodavaca.

Američka automobilska korporacija Dženeral motors najavila je, takođe, juče da će otpustiti 2.000 radnika u fabrikama u Mičigenu i Ohaju, a da će zbog slabe prodaje u narednih šest meseci obustaviti proizvodnju u devet američkih fabrika na nekoliko nedelja. Portparol te kompanije Kris Li rekao je da su otpuštanja deo kontinuiranih napora automobilskog giganta da se „uskladi proizvodnja sa zahtevima tržišta“, jer potrošači zbog recesije sve manje kupuju automobile i kamione.

Korporacija Aj-Bi-Em najavila je da otpušta 2.800 radnika iz sektora za proizvodnju softvera i prodaju, Majkrosoft je prošle sedmice objavio da će otpustiti 5.000 radnika, dok je firma Teksas instruments saopštila da će broj zaposlenih smanjiti za 3.400, odnosno za 12 odsto. Procenjuje se da će potrošnja na kompjutere, softver i usluge u sektoru informacionih tehnologija ove godine opasti za četiri odsto, posle šest godina neprekidnog rasta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari