Eksploatacione rezerve uglja na kopu „Drmno“, koje se prostiru u dva ugljena sloja, dovoljne su za rad postojećih elektrana kao i budućeg bloka od 350 megavata, do kraja njihovog eksploatacionog veka, rekao je dr Božo Kolonja profesor Rudarsko – geološkog fakulteta u Beogradu u svojstvu glavnog projektanta sa timom eksperata i saradnika, prezentirajući predstavnicima PD „TE – KO Kostolac“ dokument pod nazivom:

„Studija opravdanosti sa idejnim projektom obezbeđivanja potrebnih količina uglja za rad postojećih termoelektrana u PD „TE KO Kostolac“ i novog bloka B3 snage 350 megavata“. Ocenjeno je da je dokument kvalitetano urađen i da je dao odgovore na ključna pitanja koja su postavljena projektnim zadatkom. Studija i idejni projekat, kako je rečeno na prezentaciji, nedvosmisleno potvrđuju da na kopu „Drmno“ ima dovoljno eksploatacionih rezervi uglja za rad postojećih termoelektrana, ali i novog termokapaciteta snage 350 megavata. Dokument je pokazao da se, bez obzira na izgradnju nove termoelektrane, u narednom periodu mora promeniti tehnologija otkopavanja jalovine i uglja kao i to da je za proširenje proizvodnje uglja na kopu „Drmno“ sa 9 na 12 miliona tona uglja godišnje neophodno investirati u nabavku još jednog rudarskog sistema kapaciteta 6.600 kubnih metara na sat, prateće opreme i izgradnju neophodnih infrastrukturnih objekata. Ukupna ulaganja, kako je rekao dr Božo Kolonja, procenjena su na 140 miliona evra.

Ekonomska računica pokazala je da je ova investicija isplativa i ekonomski opravdana, kao i da nije rizična. Povraćaj uloženog kapitala je pet godina a ukupna neto dobit projekta za 39 godina je procenjena na 1.393.000.000 evra. Obzirom na činjenicu da sve aktivnosti predviđene studijom i idejnim projektom proširenja proizvodnih kapaciteta kopa „Drmno“ treba okončati u naredne četiri godine, predstavnici rudarskog sektora PD „TE – KO Kostolac“ ocenili su da već u narednoj godini treba otpočeti sa aktivnostima kako bi se ispoštovala dimanika napredovanja rudarskih radova i predviđenih rekonstrukcija, zašta treba obezbediti i neophodna sredstva. Treba reći i to da su ukupna ulaganja u opremu i infrastrukturne objekte, koji su u funkciji proširenja proizvodnih kapaciteta kopa „Drmno“ sa 9 na 12 miliona tona uglja godišnje, procenjena na oko 90 miliona evra, a da je oko 50 miliona evra potrebno uložiti bez obzira na proširenje proizvodnih kapaciteta kopa „Drmno“ i izgradnju novog bloka B3.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari