Britanska i francuska vlada priznaće „de jure“ vladu generala Franka ako osvoji Mardid, pisao je list Pravda na današnji dan 1939. godine.
A nova faza španskog pitanja naslućena je potencijalnim primirjem u ovom regionu.
„Engleska javnost zainteresovana je sada pitanjem da li će republikanska Španija produžiti borbu uprkos nepovoljnim uslovima koji su nastali ili će se predati trupama g. Franka“, prenela je Pravda.
U ovom broju nalazimo i vest da je u Kaliforniji uvedena reforma kojom se „starijim Amerikankama“ odobrava da pred vlastima ne otkrivaju „tajnu svoje starosti“.
Guverner ove države odobrio je ovu uredbu, kojom će se ostvariti jedna originalna zakonska novina, a odnosi se na ophođenje državnih i opštinskih činovnika prema ženama.
„Prema toj uredbi sve malo starije dame ne moraju da kažu koliko im je godina“, piše ovaj list.
Celokupno izdanje može da se čitana linku Narodne biblioteke.
Vest da Francuska namerava da prizna Frankovu Španiju u listu Vreme našla se na naslovnoj strani.
Osim brojnih novosti iz sveta, saznajemo i da je dan ranije, u Zemunu, došlo do eksplozije u prodavnici boja, prilikom čega je jedan radnik živ izgoreo, a šestorica su bili povređeni.
Cela strana lista preplavljena je fotografijama sa mesta nesreće, kao i žrtava na hirurškom odeljenju.
A novinari rubrike Jedan čas razonode priredili su vest o bivšem ministru koji je, uhvativši svoju partnerku u neverstvu, bio primoran da joj plati odštetu.
Naime, nakon što joj je ponudio da smesta ode za Beč i dao joj za putne troškove, ova gospođa ga je preko suda naterala da joj plati „3.500 leta“.
Celokupno izdanje može da se čitana linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.