Prema poslednjem bilansu najmanje sedam osoba je poginulo, a 15 povređeno u eksploziji u centru Osla, dok je nešto kasnije, u napadu na kamp podmlatka Laburističke partije, prema navodima policije, poginulo najmanje devetoro ljudi.


Prvi napad dogodio se u petak oko 15.30 časova kada je eksplodirao automobil ispred zgrade vlade. Uništeni su prozori na okolnim zgradama, oštećena je kancelarija premijera Jensa Stoltenberga, a požar je zahvatio prostorije ministarstva za naftu i energetiku. U tom napadu velik broj ljudi ostao je zarobljen u zgradi vlade koja ima 17 spratova, a premijer nije bio povređen. List Aftenposten je posle eksplozije objavio informaciju da postoje još dve bombe, kao i da niko ne zna gde su. Druga bomba je, prema nedovoljno potvrđenim informacijama, eksplodirala nešto kasnije na trgu Youngstorge.

U prvim reakcijama norveški zvaničnici nisu mogli da potvrde da je reč o terorističkom napadu, a onda se samo dva sata kasnije dogodila još jedna tragedija. Prema agencijskim izveštajima, čovek obučen u policijsku uniformu, pucao je na ostrvu Utoja, u mlade okupljene u letnjem kampu, u kome su se okupljali članovi podmlatka Laburističke partije, čiji je lider norveški premijer Jans Stoltenberg. On je navodno, trebalo tokom dana da učestvuje na skupu podmlatka stranke u tom kampu. Portparol laburista Per Gunar je kazao da se u kampu nalazi oko 700 ljudi, uglavnom mladih od 14 do 18 godina. Prema rečima očevidaca desetine njih su plivajući pokušali da napuste ostrvo. U vreme zaključenja Danasa tačan broj žrtava u oba napada nije bio poznat.

Čoveka koji je pucao uhapsila je policija, ali nisu saopšteni drugi detalji, sem da uhapšeni izgleda kao stranac, kao i da smatra da postoji povezanost između eksplozije i pucnjave, kao i da veruje da se na ostrvu nalazi još bombi. Nešto posle 19 časova uveče, vojska je počela da se raspoređuje po centru Osla, koji je prethodno evakuisan. Policija je pozvala stanovnike Osla da izbegavaju velika okupljanja i savetovala im da je „pametnije da ostanu u kućama“. Ovo je prvi teroristički napad u istoriji Norveške.

Na nekim islamističkim sajtovima pojavile su se grupe koje preuzimaju odgovornost za napad – recimo džihadistička grupa Ansar al Džihad al Alami – „Pomagači globalnog džihada“. Norveška je bila meta brojnih pretnji zbog učešća njenih trupa u sukobima u Avganistanu i Libiji, čiji je vođa Moamer Gadafi nedavno izjavio da će se rat preliti u Evropu. Norveška je još prošlog meseca saopštila da planira da povuče svoje vojnike iz Avganistana, kojih ima oko 500. Njih bi trebalo da zamene Letonci. Takođe, Norveška je nameravala povuče svojih šest F-16 vojnih aviona sa misije u Libiji najkasnije do 1. avgusta.

Nema povređenih iz Srbije

Prvi sekretar za konzularna pitanja u ambasadi Srbije u Norveškoj Ivo Vojvodić saopštio je da među povređenima nema Srba. „Osoblje ambasade i studenti koji su tamo su na bezbednom“, rekao je Vojvodić za RTS.

Stoltenberg: Ne podleći strahu

Norveški premijer Jens Stoltenberg pozvao je sinoć svoje sunarodnike da ne podlegnu strahu. „Važno je da ne dozvolimo da budemo uplašeni jer je cilj ove vrste nasilja da izazove strah“, rekao je Stoltenberg u izjavi za norvešku televiziju NRK.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari