Mađarska ministarka spoljnih poslova Kinga Genc ocenila je da za postkomunističku Evropu ne predstavljaju problem radikalni nacionalisti i razne narodne garde kao takvi, već tek kada dospeju u vladu i parlament.
– Svi imamo svoje radikalne nacionalističke pokrete. Ali naša vlada je postupala jasno.
Mađarska ministarka spoljnih poslova Kinga Genc ocenila je da za postkomunističku Evropu ne predstavljaju problem radikalni nacionalisti i razne narodne garde kao takvi, već tek kada dospeju u vladu i parlament.
– Svi imamo svoje radikalne nacionalističke pokrete. Ali naša vlada je postupala jasno. Uvek je osuđivala ono što Mađarska garda čini. Mađarski premijer lično je učestvovao u demonstracijama protiv garde, rekla je Gencova za češki dnevnik Hospodaržske novini.
Gencova je upozorila da je problem to što je radikalna nacionalistička Slovačka narodna stranka (SNS) Jana Slote u vladi Slovačke, ali je ipak ocenila da mađarska manjina u Slovačkoj ima jaku poziciju, a problemi nisu na nivou građana već samo u političkoj ravni.
Đurčanj predstavio rekonstruisanu vladu
Budimpešta – Mađarski premijer i lider socijalista Ferenc Đurčanj (na fotografiji) juče je predstavio novu rekonstruisanu vladu, pošto su ministri iz redova liberala najavili da će krajem meseca napustiti vladajuću koaliciju levog centra.
– Usred mandata počinje novi period u vladi: njen program se nije promenio, ali članovi, struktura i prioriteti jesu, rekao je Đurčanj na konferenciji za novinare u mađarskom parlamentu. Sedam novih ministara stupiće na funkciju 1. maja, pošto 30. aprila tri ministra iz redova liberala napuste vladu. Alijansa slobodnih demokrata, manja članica u vladajućoj koaliciji, odlučila je pre dva dana da napusti vladu nakon odluke o smenjivanju ministra zdravlja. Posle te odluke, Mađarska socijalistička partija će morati da formira manjinsku vladu. Beta – AFP
– Vidim jedan jedini problem. Odsustvo zakonskih garancija. Nekoliko puta sam upozorila da bi jako pomogao zakon o manjinama koji Slovačkoj nedostaje, kazala je Gencova.
Ona je podržala takođe kontroverzni pokušaj grupe mađarskih i baskijskih evroposlanika da se u Evropskom parlamentu otvori ponovo pitanje Benešovih dekreta na osnovu kojih su deportovani iz Čehoslovačke posle Drugog svetskog rata Nemci i raseljeni Mađari.
– Veliki deo dekreta govori o državnosti Češke i Slovačke i mi prihvatamo da je to za Slovačku važno. Ali u dekretima je mali deo koji govori o kolektivnoj krivici i kolektivnoj kazni za slovačke Mađare koji su na osnovu toga iz Slovačke proterani, ili kažnjavani na drugačiji način, upozorila je Kinga Genc.
Za Mađarsku bi, prema rečima ministarke, bilo prihvatljivo da se otvoreno kaže da je deo dekreta poratnog čehoslovačkog predsednika Edvarda Beneša bio protiv ljudi i da je neprihvatljivo ponovo govoriti o kolektivnoj krivici.
– To ne znači novčanu kompenzaciju, to moramo da razdvojimo od moralne, emocionalne kompenzacije, rekla je Kinga Genc.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.