Emerson Mnangagva: Politički krokodil 1Foto: EPA-EFE/ AARON UFUMELI

Novi predsednik Zimbabvea naizgled nije šampion promena koje su njegovoj zemlji preko potrebne, nakon 37 godina vladavine Roberta Mugabea.

Štaviše, Emerson Mnangagva (75) decenijama je bio „desna ruka“ Mugabeu, a tereti se i za zloupotrebe ljudskih prava i umešanost u korupciju.

U narodu je poznat pod nadimkom Ngvena, što u prevodu sa šona jezika znači krokodil pre svega zbog reputacije nemilosrdnog i lukavog. To je i prvobitno ime gerilske grupe koju je osnovao. Rođen je na istoku Zimbabvea u porodici farmera. Njegovi roditelji su bili vrlo politički angažovani a sa porodicom je morao bežati u Zambiju zbog otpora njegovog oca protiv belih naseljenika. Tamošnji rođaci ga se sećaju kao vrlo „aktivnog i poverljivog“ dečaka.

Tokom gerilskog rata sa svega 21 godinu uhapšen je i osuđen najpre na smrtnu kaznu, ali je njegov advokat uspeo da zbog godina starosti izdejstvuje zatvorsku kaznu. Školovanje počinje upravo iza rešetaka gde stiče O i A nivoe obrazovanja. Tada će postati prijatelj sa Mugabeom, sa kojim je studirao prava na daljinu. Kada je nakon deset godina pušten iz zatvora, deportovan je u Zambiju, gde je nastavio studije prava i diplomirao na univerzitetu Zambija. Takođe je studirao i na Univerzitetu London. Ipak sudsku praksu će vrlo brzo napustiti i odlazi u Mozambik, gde je besneo rat za nezavisnost protiv portugalske kolonijalne vladavine. Tu će ponovo sresti starog prijatelja Mugabea i postati njegov asistent i telohranitelj.

Nakon što je Zimbabve stekao nezavisnost, Mnangagva je znatno učvrstio pozicije u vladajućoj partiji Zanu-Pf, koju sada vodi, bio jedan od najbližih Mugabeovih pomoćnika obavljajući razne uloge pre nego je izabran za potpredsednika. Kada su se nedavno njegove predsedničke ambicije ukrstile sa bivšom prvom damom Grejs Mugabe, „puklo“ je prijateljstvo sa Mugabeom.

Biografi navode možda najkontroverzniju epizodu iz Mnangagvine prošlosti, a to je njegova sporna uloga u etničkom masakru tokom 1980-ih.

Mnangagva takođe ima dugu istoriju odnosa sa Kinom. Tamo je trenirao sa gerilama tokom 1960-ih, a svog sina je poslao na studije u Kinu. Kratko pre nedavnog vojnog puča posetio je Peking, što je i dovelo do spekulacija da je išao po blagoslov za vladavinu.

Mnangagva ima devetoro dece iz dva braka. Njegova prva supruga je umrla od raka 2000. Sadašnja supruga Oksilija je takođe politički aktivna još od 1982. Mnangagva važi za jednog od najbogatijih ljudi u državi. Fan je fudbalskog kluba Čelsi. Po verskom opredeljenju je metodista.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari