U ovom trenutku niko u Velikoj Britaniji ne zna kakva će vrsta izlaska zemlje iz Evropske unije na kraju nastupiti – hoće li to biti tvrdi, meki ili Bregzit bez sporazuma Londona i EU – rekao je danas u Beogradu direktor predstavništva Fondacije Konrad Adenauer u Velikoj Britaniji Feliks Dane.
Podsetivši da je Bregzit složen sa više aspekata,ekonomskog, ali i bezbednosnog, jer Britanija neće moći dakoristi evropol i evropske poternice posle izlaska iz EU, Dane je istakao da je, na kraju, ipak London taj koji mora da donese odluku. Govoreći na tribini „Bregzit -Izazov za EU i Zapadni Balkan“, Dane je takođe kazao da aktuelna podeljenost između vlade premijerke Tereze Mej i Parlamenta koji se već dva puta usprotivio njenom sporazumu sa EU, odslikava podeljenost britanskog društva.
Do Bregzita je doveo engleski nacionalizam i populizam, naveo je Dane.
Feliks Dane je masterirao na Evropksim studijama na Londonskoj školi ekonomije, radio je u Evropskom parlamentu pet godina, a potom je bio direktor Fondacije Konrad Adenauer za palestinske teritorije.
Bregzit je „kapitalni istorijski događaj“ jer se Evropa prvi put od pada Berlinskog zida razdvaja, rekao je Ognjen Pribićević, bivši ambasador Srbije u Velikoj Britaniji i Nemačkoj. Kada je reč o Zapadnom Balkanu, Pribićević je rekao da svešto je urađeno u regionu, a posebno Srbiji, urađeno jezahvaljujući EU i SAD, a posle Bregzita, kada je reč o proširenju zemlje Zapadnog Balkana biće na „marginamainteresa“.
Predsednik Upravnog odbora Centra za evropske politike Srđan Majstorović je takođe ocenioda će doći do pada interesovanja za proširenje EU, do“zahlađenja“ i pada interesovanja za Zapadni Balkan.
Predsednik Centra za spoljnu politiku, koji je sa Fondacijom Konrad Adenauer organizovao skup, Dragan Đukanović, rekaoje da je Velika Britanija tradicionalno prisutna na Zapadnom Balkanu i da ne veruje da će seprisustvo te zemlje smanjiti posle Bregzita.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.