Još i naši preci, pa i savremenici, često su se plašili jedne velike katastrofe, koja bi mogla doći iz vasione. Engleski naučnik Džems Džin tvrdi da će tu katastrofu izazvati mesec.
Mnogi su sa odlučnošću proricali da će jednog dana neka zvezda ili bilo kakvo drugo nebesko telo naleteti na našu planetu i prirediti pravi lom i kataklizmu, piše list Pravda pre 80 godina.
Danas se ne plašimo strašila iz svemira. Danas se bojimo da će eventualni veliki rat sa morem aviona, mitraljeza, topova i ratnih brodova izazvati još goru kataklizmu na zemljinoj kugli, nego što bi mogla da učini neka planeta iz vasione.
Čuveni engleski naučnik i astronomski stručnjak Džems Džin opominje sada opet ljude na vasionu i opasnosti koje ljudima otuda prete. On odlučno tvrdi da su te opastnosti daleko veće i strašnije nego novi svetski rat koji se tek naslućuje.
Džin tvrdi da mi uopšte ne poznajemo mesec, iako je on najbliže nebesko telo. Ni današnji savršeni teleskopi nisu u stanju da prodru dublje u tajne meseca.
Slavni astronomi već odavno tvrde da je mesec, doista, tajanstveno nebesko telo. Mnogi tvrde da su krateri na mesecu, koji se i slobodnim okom mogu videti, ostali kao trag pada velikih meteora sa meseca.
Kod skoro svih astronoma vladalo je doskora uverenje da na mesecu nema života, nema živih bića, ni vegetacije.
Danas postoji priličan broj astronomskih stručnjaka koji kažu da na mesecu, u dolinama između visokih vulkanskih kratera, koji su nepristupačni teleskopu, postoji bujna vegetacija i da tu žive ogromne mase insekata, koji ni po čemu ne liče na naše insekte.
Jedno je sigurno, kaže Džems Džin, astronomi za proučavanje strukture meseca ne pokazuju ni približno toliko truda i vremena, kao što su činili ispitujući, na primer, Veneru ili Mars.
Džin proriče da, verovatno, nije daleko vreme, kad će se mesec raspsati u komade i jedan deo tog raskomadanog meseca pašće na našu planetu, izazivajući nezapamćenu katastrofu.
I drugi astronomski i geološki stručnjaci su već ranije trvdili da je mesec sastavljen od veoma krhke, labave materije, koja se jednog dana mora raspasti.
On je iznutra, po svoj prilici, sav šupalj. Pitanje je samo kada će se desiti ta katastrofa u svemiru.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
U listu Vreme nalazimo zanimljivu vest iz Nemačke, gde je dete od tri godine pozvano na regrutaciju.
Usled administrativne zabune dobio je Hans Verner iz Svineminda poziv od vojnog otseka da svog sina uputi na regrutaciju.
Disciplinovani Nemac bio je iznenađen, ali je odmah pošao u vojni okrug da pita zbog čega se poziva njegov sin, kome je tek tri godine.
Isprva činovnici vojnog okruga nisu poverovali Hansu Verneru da nema sina doraslog za vojnika.
Zato je on pošao kući, stpao dete u kolica i naredio služavki da ga dotera zajedno sa svojim igračkama i krštenicom pred vojni otsek.
Tek tad je činovnik shvatio da je posredi nekakva zabuna i odmah učinio potrebne korake da se stvar reguliše i ispravi.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.