Epidemija žutice koja je u utorak proglašena u Aleksincu, trajaće najmanje još tri meseca, potvrdio je za Danas načelnik Epidemiološke službe u Aleksincu Rodoljub Živadinović. On je dodao da se broj obolelih povećava, te je do sada potvrđena žutica kod 26 osoba. Prema rečima nadležnih, žutica se u aleksinačkom kraju pojavljuje gotovo svake godine, a meštani ovog kraja smatraju da su neuređeni komunalni sistem i problemi sa vodosnabdevanjem glavni uzročnici zaraze.
– Juče je bolest konstatovana kod troje dece iz sela Mozgovo, gde ima najviše zaraženih. S obzirom na to da inkubacija traje i do 50 dana, toliko je potrebno da se od momenta kada se svi izleče ne pojavi nijedan nov slučaj da bi se proglasio kraj epidemije – naglašava Živadinović.
On dodaje da se žutica pojavljuje u aleksinačkom kraju gotovo svake godine, a da se epidemija proglašava na svakih pet do sedam godina.
– Čim se prvih pet obolelih pojavilo, znali smo da će doći do nove epidemije. Sazvali smo vanrednu sednicu Štaba za vanredne situacije i doneli plan mera. Danas ćemo održati drugu sednicu u vezi sa žuticom, da vidimo kako se mere sprovode – kaže Živadinović.
Mere koje su donete na prethodnoj sednici podrazumevale su pojačanu kontrolu sanitarne inspekcije u školama, javnim objektima i farmama, zatim kontrolu vodosnabdevanja i redovno uklanjanje smeća na mestima gde je organizovano njegovo odnošenje.
– Apelujemo na ljude da redovno peru ruke, jer se prljavim rukama prenosi žutica. Takođe, da ne piju vodu iz bunara u kojoj može biti virusa u vreme epidemije – naglašava Živadinović.
Žutica se prvo pojavila u selu Mozgovo, a tačan uzrok se ne zna. Član saveta mesnog odbora Mozgova Vlada Stojanović negirao je za naš list spekulacije da se žutica pojavila na vašaru u ovom selu 8. avgusta, naglašavajući da tamo nije bilo hrane ni pića.
– Najveći broj obolelih nalazi se u krugu od pola kilometra od centra sela. Tamo ima puno nagomilanog smeća, a većina meštana koristi vodu iz bunara koji su blizu septičkih jama i izlivaju se. Vodovodne cevi u Mozgovu su stare više od 40 godina, podložne koroziji i u lošem stanju. Ti problemi se godinama ne rešavaju i stoga ne čudi što se žutica u ovom kraju često pojavljuje – ocenjuje Stojanović, koji je i sam preležao žuticu pre više godina.
Period inkubacije ovog oboljenja traje od 15 do 50 dana. Žutica, koju zovu i „bolešću prljavih ruku“, ali i „bolešću siromašnih krajeva“, karakteristična je za južne krajeve Srbije. Epidemija je zasad proglašena samo u Aleksincu, jer su oboleli sa teritorije ove opštine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.