U Srbiji su zvaničo 54 pacijenta zaražena groznicom Zapadnog Nila, ali je taj broj u realnosti drastično veći pa ih ima i do 8.000, izjavio je danas epidemiolg Zoran Radovanović povodom najnovije statistike koju je objavio Institu za javno zdravlje „Batut“, a koja pokazuje da je za samo nedelju dana registrovano 11 novih slučejeva.
U izjavi za FoNet Radovanović napominje da su zvanično registrovani pacijenti gotovo po pravilu oni koji imaju upalu mozga.
„Četvoro od pet pacijenata nema skoro nikakve simptome, a recimo, svaki 150. pacijent dobije upalu mozga“, objašnjava Radovanović i dodaje da je zbog izostanka pravih simptoma često teško dijagnostifikovati tu zaraznu bolest koju prenose komarci.
Kao glavne uzročnike on vidi klimatske promene i vremenske uslove, ali i Zavod za biocide.
„To su dva faktora, klima i mere koje naše službe preduzimaju. Kada vremenski uslovi pogoduju komarcima, a službe kasne zato što, recimo, nije insekticid nabavljen vreme, ili ga nema dovoljno, ili nije bilo para za najbolje, pa je kupljen neki lošiji“, objasnio je Radovanović i dodao da treba ciljano prskati staništa komaraca i to sa zemlje, a ne iz vazduha, jer su to i evropski standardi.
On je dodao i da u Srbiji nema podataka o tome da je groznica Zapadnog Nila bila prisutna pre 2012, jer do tada nismo ni imali testove.
„To je rezultat klimatskih promena, i to znači da su i ovde sada ekološki pogodni za širenje tog virusa“, kazao je Radovanović.
On je istakao da je groznica Zapadnog Nila bolest sezonskog karaktera, najviše je ima krajem leta i na početku jeseni.
„Koliki će biti ovogodišnji talas i da li je ova godina epidemijska, da bismo to utvrdili moraćemo da sačekamo barem sredinu oktobra“, zaključio je Radovanović
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.