Komemorativnim skupom i polaganjem venaca na spomen-kompleks „4. decembar“ u Prijepolju će danas biti obeleženo 72. godine od Prijepoljske bitke koja je ušla u istorijske anale kao jedan od najtragičnijih događaja u Drugom svetskom ratu na ovim prostorima jer je u jednom danu poginulo 500 partizanskih boraca.


Tog 4. decembra 1943. godine Prijepolje je bilo deo slobodne teritorije i u njemu su se nalazile jedinice Prve šumadijske, Druge dalmatinske, te Druge i Treće proleterske (sandžačke) brigade. U zoru, počeo je napad nemačkih motorizovanih trupa koje su imale skoro 14.000 vojnika, što je bio početak šeste po redu neprijateljske ofanzive sa ciljem da se unište narodnooslobodilačke jedinice . Iznenađeni napadom, partizanski borci su celog dana odolevali snažnim napadima tenkova i pešadije, pružajući herojski otpor kako bi zaustavili prodor okupatora preko mosta na Limu kuda je vodio put za Pljevlja u kojima se tada nalazilo 4000 ranjenika. Poslednja barikada otpora, s druge strane mosta bila je prijepoljska bolnica iz koje su ceo dan pucali borci Prve šumadijske brigade koja je izgubila dve trećine ljudi i posle Prijepoljske bitke više nikada nije obnovila svoje redove. Od masivne kamene zgrade bolnice, posle višesatne žestoke tenkovske paljbe, ostale su samo ruševine. Mnogi borci, hitajući u pomoć Šumadincima, pokušavali su da preplivaju Lim, ali su našli smrt u nabujaloj, brzoj i hladnoj planinskoj reci . Tokom celog Drugog svetskog rata u samo jednom danu nije poginulo toliko boraca Narodnooslobodilačkog rata kao tog strašnog, hladnog decembarskog dana u Prijepolju, pre 72 godine.

Ruševine prijepoljske bolnice su konzervirane i predstavljaju sastavni deo spomenika podignutog 1953. godine čiji je autor proslavljeni vajar Lojze Dolinar.

Obeležavanje dana Prijepoljske bitke od pre dve godine je i zvanično u državnom kalendaru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari