Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je poništilo rešenje Gradske uprave za urbanizam, izgradnju i imovinsko-pravne poslove Grada Užica za rekonstrukciju i revitalizaciju objekta male hidrocentrale Pod gradom na reci Đetinji u tom gradu.
Na inicijativu Građanske čitaonice Libergraf, nevladine organizacije iz Užica, Ministarstvo je, 5.marta ove godine, svojim rešenjem poništilo građevinsku dozvolu za radove koje je JP Elektroprivreda Srbje, kao investitor, započelo 2018. godine i koji su pri kraju.
U rešenju Ministarstva je navedeno da je dozvola poništena, jer je rešenje Gradske uprave „doneto bez saglasnosti Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kraljevo na projekat i dokumentaciju za izvođenje radova“.
Rešenje Ministarstva je konačno i na njega se ne može uložiti žalba, ali EPS, kako se navodi, može da pokrene upravni spor pred Upravnim sudom u roku d 30 dana.
Hidrocentrala na Đetinji, jedan od simbola grada, puštena je u rad 1.900. godine, kao prva u Evropi koja je funkcionisala po Teslinim principima polifaznih struja i sagrađena je samo pet godna nakon slične centrale na Nijagari u SAD. Zavod za zaštitu spomenika kulture Kraljevo je, 1974. godine, centralu i njenu neposrednu okolinu zaštitio kao kulturno dobro od velikog značaja.
Libergraf podseća na to da je Gradska uprava, 2018. godine, izmenila prvobitno rešenje o građevinskoj dozvoli za rekonstrukciju i revitalizaciju male hidroelektrane Pod gradom, a potom navodi da su, nakon izvedenih radova, centrala i zaštićena okolina trajno izmenili izgled.
„Simbol društvenog i tehnološkog razvoja Užica i Srbije postao je žrtva neodgovornog i bahatog odnosa države prema kulturnom nasleđu“, navedeno je u saopštenju Libergrafa.
„Rešenjem Zavoda za zaštitu spomenika kulture“, kako se objašnjava u saopštenju, „utvrđeno je da je investitor dužan da sačini tehničku dokumentaciju prema izdatim uslovima i da na istu pribavi saglasnost ovog Zavoda. Na pribavljanje saglasnosti investitora obavezuje i član 99. Zakon o kulturnim dobrima“.
„Pored činjenice da je rešenjem Ministarstva, po zahtevu Libergrafa, prvi put poništena pravosnažna građevinska dozvola za već izgrađenu MHE, svakako najznačajniji rezultat ovog postupka je obrazloženje kojim se onemogućava praksa izdavanja građevinske dozvole za intervencije na nepokretnim kulturnim dobrima, bez predhodno pribavljene saglasnosti na projektnu dokumentaciju nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture“, saopštio je užički Libergaf i istakao da bi takvo tumačenje moglo da se koristi u upravnoj praksi u sličnim situacijama.
Vladan Sinđić, direktor Libergrafa, kaže da je nakon svega „moguće rušenje dograđenh delova užičke centrale“.
„Zakon o kulturnim dobrima, obavezuje Zavod za zaštitu spomenika kulture da od nadležnih organa zahteva rušenje i vraćanje u prethdno stanje i to o trošku investitora“, kazao je za Danas Sinđić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.