Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je juče, posle razgovora s ambasadorom Rusije u Bosni i Hercegovini Konstantinom Šuvalovim, da administracija SAD treba da nastavi da stvara ambijent u BiH u kojem lokalne političke snage mogu da donose valjane odluke, a ne da se pribjegava nametanju rješenja, jer je sporno „sve što je do sada nametnuto“.

On je kritikovao to što su o situaciji u BiH u četvrtak pred američkom Komisijom za bezbjednost i saradnju u Evropi govorili nekadašnji visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun i analitičar Džejms Lajon.

Premijer RS je istakao da je Ešdaun „odjednom neka ličnost koju tamo uvažavaju, a jedini je od svih visokih predstavnika u BiH koji se ne zalaže za ukidanje OHR-a (Kancelarije visokog predstavnika), već za svoje metode“. Dodik je naveo da će Ešdaunove „budalaštine u BiH biti rješavane još 20 godina“.

On je rekao da je očigledno da Ešdaunu nisu bila dovoljna dva-tri miliona evra koje je zaradio „na našoj patnji ovdje, pa hoće još para“. Ešdaun je prethodno ocijenio da se nakon „izvanrednog poslijeratnog napretka“ situacija preokrenula, te da bi BiH mogla postati drugi Kipar. „Moram reći da je napredak, kretanje BiH ka stabilnosti i boljem funkcionisanju države, krenulo značajno unazad. Postoje elementi, pretežno u RS, koji bi željeli poništiti reforme“, rekao je Ešadun.

Referendumski listići

Dodik je rekao da ne vjeruje da će „ozbiljni ljudi“ u američkoj administraciji, „nasjesti takvim glupostima koje dolaze od vajnih eksperata koji od te administracije samo žele da izvuku nešto novca za svoje projekte da bi ovdje dobro živjeli“. On je ocijenio da postoje određeni krugovi koji žele da BiH predstave kao nestabilnu, te dodao da su navedene „mnoge laži“ od štampanja referendumskih listića, do priča o naoružanju, a da za to nema nijednog dokaza.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari