Pojedine evropske vlade vrlo su obazrive povodom iznenađujuće inicijative da se formira novi bezbednosni komitet Rusije i EU. Naime, Briselom kruži plan od peta tačaka za novi bezbednosni komitet Rusija – EU o kojem je vođena opsežna rasprava na nedavnom bilateralnom samitu u Nemačkoj.

Rusko-nemački memorandum predočava novo telo koje bi za isti sto selo šeficu diplomatije EU Ketrin Ešton i ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova, kako bi oni razmenili poglede o različitim pitanjima međunarodne politike i bezbednosti. Komitet bi takođe „razvio smernice za zajedničke civilno-vojne operacije i davao preporuke o „različitim konfliktnim i kriznim situacijama“.

Glavni fokus jeste zamrznuti konflikt u Pridnjestrovlju u Moldaviji gde bi mogle da se udruže aktivnosti Rusije i EU ne bi li se obezbedila stabilizacija situacije u regionu, kažu upućeni.

Visoki zvaničnici u Savetu EU i Evropskoj komisiji kažu da ih Nemačka ni Rusija nisu formalno konsultovali. „Čuli smo nešto neodređeno iz Berlina povodom ovoga“. Visoki diplomata iz jedne države članice EU kaže sa je ruska spremnost da sarađuje mnogo bliže sa EU „veoma pozitivna“. Izvor ukazuje na rusku vazdušnu podršku vojnicima država članica EU u Čadu 2008. te na nedavni samit Rusija – EU u Rostovu na Donu kada je načinjen napredak na polju podele poverljivih dokumenata.

Nemačko-ruski predlog doprineće verovatno još jednom nizu sastanaka na već pretrpanoj diplomatskoj agendi Rusija – EU. Zvaničnici Brisela i Moskve sastaju su se dva puta godišnje na nivou samita Rusija – EU. Eštonova i Lavrov sastali su se tri puta ove godine. Predsedavajući političkog i bezbednosnog komiteta EU sastaje se sa ruskim ambasadorom u EU jednom mesečno. Tu su i brojni događaji na nivou stručnjaka koji čine rusko-evropski bilateralni kalendar najzauzetijim na svim njihovim agendama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari