Ukoliko bude pokrenut drugostepeni postupak pred univerzitetskim Odborom za profesionalnu etiku, članovi tog odbora neće se baviti procenom i analizom osporenog doktorata ministra finansija Siniše Malog.
Pravilnik o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova ne predviđa ni da Odbor formira stručnu komisiju na nivou univerziteta koja bi analizirala pomenutu doktorsku disertaciju već je njegov zadatak da proveri da li je postupak sproveden u skladu sa propisima.
Međutim, prilikom odlučivanja Odbor može da potvrdi odluku NN veća FON-a da doktorat Malog nije plagijat, može da je preinači ili da je poništi i vrati na ponovno odlučivanje. Nekoliko pravnika sa kojima smo juče razgovarali objašnjavaju da „preinačenje“ znači da Etički odbor može na osnovu dosadašnjih činjenica i dokumentacije koju bude dobio da zaključi da pomenuta disertacija jeste plagirana. Samim tim Siniša Mali ne bi mogao da bude promovisan u doktora nauka.
Naši sagovornici, međutim, različito tumače mogućnost da se ceo slučaj vrati FON-u na ponovno odlučivanje, jer, kako kažu, propisi nisu detaljno razradili tu mogućnost. U slučaju da se pred Odborom pojave novi dokazi o plagijatu, što je najavljeno, i da to telo vrati predmet na Fakultet, nejasno je da li bi FON morao da formira novu stručnu komisiju ili bi ona koja se već izjasnila da je doktorat Malog originalno naučno delo trebalo da preispita tu svoju odluku.
Zvaničnu izjavu o tome na koji način će Odbor raditi ako bude podneta žalba na prvostepenu odluku NN veća FON-a, nismo juče uspeli da dobijemo od predsednika tog tela.
Ni nekoliko drugih članova od kojih smo zatražili tumačenje Pravilnika nije želelo da govori za Danas, jer kako kažu, do sada nisu imali sličan slučaj, pa ni njima nije do kraja jasno kako će postupati. Neki od njih i sami imaju dileme u tumačenju Pravilnika, koji predviđa da prilikom razmatranja žalbe Odbor može da zatraži i dodatna objašnjenja od svih učesnika u postupku i drugih stručnih lica.
U trenutku kada je pravilnik usvojen našem listu je na Univerzitetu u Beogradu objašnjeno da se pod „drugim licima“ ne podrazumevaju samo nastavnici i istraživači već i lica koja su u mogućnosti da izvrše dodatne softverske analize ili primene metode koje su prikladne za pojedine naučne oblasti (uvid u istraživačku dokumentaciju, prikupljenu ili korišćenu građu i slično). Da li to važi i danas nismo uspeli da saznamo.
Prema odluci Senata UB, svi zaposleni na Univerzitetu u Beogradu u nastavnom i naučnom zvanju imaju mogućnost da donesu prigovor na odluku NN veća FON-a do 24. maja, a na osnovu toga će rektorka UB Ivanka Popović u ime Univerziteta uputiti žalbu drugostepenom organu Odboru za profesionalnu etiku UB. Akademik Dušan Teodorović je najavio za Danas da će zajedno sa profesorom Rašom Karapandžom i još nekim kolegama podneti žalbu Univerzitetu u Beogradu.
Ko su članovi Etičkog odbora?
Članove Odbora za profesionalnu etiku imenuje Senat na predlog rektora. Odbor ima sedam članova, od kojih su četiri iz reda nastavnika i to po jedan iz svake grupacija nauka, jedan je iz reda istraživača u naučnom zvanju, jedan student i jedan od sekretara fakulteta. Članovi su Vuk Radović, profesor Pravnog fakulteta (predsednik), Dragana Milić, sa Hemijskog fakulteta, Milanka Điporović Momčilović sa Šumarskog, Ivanka Marković sa Medicinskog fakulteta, Mirjana Čomor, sa Instituta za nuklearne nauke Vinča, Vesna Simić sekretar Mašinskog fakulteta i Danilo Potparić, student prorektor UB. Za svakog člana je imenovan zamenik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.