Distanca između dve najbrojnije etničke grupe, Srba i Bošnjaka, u Novom Pazaru, Sjenici, Priboju i Prijepolju, jeste evidentna. To je jedan od zaključaka istraživanja o etničkim odnosima u ove četiri komune, koji se bazira na sukobima iz bliže ili dalje prošlosti.
To potvrđuju i dobijeni odgovori na pitanja „Da stupim u brak sa njim-njom“ i „Da moja sestra-brat stupi u brak sa njim-njom“. Pripadnici srpskog naroda više prihvataju da stupe u brak sa pripadnicima bošnjačkog naroda, nego Bošnjaci sa pripadnicima srpskog naroda. Rezultati istraživanja, dalje, pokazuju da se međusobno najviše prihvataju Bošnjaci, Crnogorci i Srbi. Veći deo srpskog naroda prihvata Crnogorce jer ih doživljava kao pripadnike svog naroda, a Bošnjaci, pokazalo je istraživanje, imaju veću prisnost prema Crnogorcima nego prema Srbima.
U ovom istraživanju, po slučajnom uzorku, obuhvaćeno je 600 ispitanika gde većinu čine pripadnici srpskog i bošnjačkog naroda. Kada je u pitanju odnos prema pripadnicima drugih naroda, najviše se odbacuju Vlasi, Romi, Kinezi, Slovaci, Albanci i Rumuni. Vlasi, Slovaci, Rumuni i Kinezi se ne prihvataju zbog nepoznavanja načina života i osnovnih obeležja.
Istraživači su, na osnovu dobijenih podataka, došli do zaključka da je etnička distanca najniža u Sjenici, zatim u Priboju i Prijepolju, a najviša je u Novom Pazaru. Istraživanje je obavljeno u okviru projekta Poboljšanje dobre vladavine, razvoj civilnog društva u jugozapadnoj Srbiji. Obavile su ga nevladine organizacije u Novom Pazaru Urban-in i Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava, u Sjenici Flores, Ženske inicijative u Priboju i u Prijepolju Centar za istraživanje u politici Argument i Forum žena i holandski IKV pax christi. Projekat finansijski podržava Ministarstvo inostranih poslova Holandije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.