Kažu da su etnički konflikti nastali na Balkanu, ali etnički konflikti su univerzalna pojava na celom svetu još od srednjeg veka i nisu specijalnost Balkana, rekao je češki antropolog Filip Tesar, predstavljajući svoju knjigu i“Etnički konflikti (na Balkanu i ne samo tu)“.
– Na Balkanu sam video, najviše u Bosni, da ne postoji etnički sukob onih i onih. LJudi se osećaju delom zajednice, tim više što osećaju da su deo šireg tela.
Vesna Pešić, sociološkinja, istakla je da se Tesar usprotivio jednostavnoj tezi Roberta Kaplana da se narodi na Balkanu oduvek mrze.
– Bez nacionalnog elementa ne može da se razume zašto je došlo do konflikta na Balkanu, navela je Pešić i upitala autora zašto u knjizi nije odgovorio zašto je do sukoba došlo i naglasila da je dovoljno bilo da samo pogleda srpske tabloide. Pešić je dodala da tabloidi naslovima – Albanka ukrala pobedu našoj Neveni (na Evroviziji) „pumpaju etnički sukob gori nego devedesetih“ i da to „ide apsolutno ludačkim tempom“ i da smo stalno „na ivici sukoba“.
– U Srbiji se 30 godina vodi nacionalistička politika, rekla je Pešić i upitala što nema opisa sukoba u Bosni i onoga šta je radila srpska strana.
Odgovarajući na primedbe, Tesar je rekao da je prilikom pisanja knjige želeo da piše o onome čemu je lično prisustvovao, svedočio, a to je bio konflikt Hrvata i Bošnjaka i da mu „nije bio cilj da opisuje sukobe na prostoru bivše Jugoslavije“.
– Predlagao sam češkoj vladi da po modelu sporazuma o pomirenju Češke i Nemačke to predloži Srbiji i Hrvatskoj. Svaki rat je vrlo komplikovana pojava. Nacizam se na Zapadu shvata kao iskakanje iz sistema i nekako je savladan, ali da je na Balkanu nacionalizam oduvek, a to nije tačno, zaključio je Tesar.
Knjigu „Etnički konflikti (na Balkanu i ne samo tu) objavio je 20. vek a izdavanje knjige je donirala Ambasada Češke u Beogradu (zajedno s ambasadama u Sarajevu, Zagrebu i Podgorici).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.