EU dala 7,5 miliona evra Srbiji za borbu protiv korona virusa 1Foto: FoNet/Aleksandar Levajković

Evropska unija dala je donaciju od 7,5 miliona evra Srbiji za borbu protiv korona virusa, od kojih će prvih dva i po miliona odmah ići za troškove kargo dopreme važne medicinske opreme iz Kine i indije, a sporazum o tome danas su potpisali šef Delegacije EU Sem Fabrici i ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović.

Fabrici je, posle potpisivanja sporazuma, novinarima rekao kako nema mesta tvrdnjama da nema solidarnosti EU i da „postoji zakasneli odgovor“, jer takve reakcije nisu na mestu, pošto je onog trenutka kada je Srbija zatražila pomoć, a bilo je to u četvrtak, odmah usledila reakcija.

Odmah smo krenuli da radimo sa Vladom Srbije, kako bi pokazali solidarnost i pružili podršku. Dogovorili smo se sa Vladom da preusmerimo sredstva pretpristupnih fondova EU u cilju hitnih odgovora na ovo stanje, objasnio je Fabrici. On je podsetio da EU Srbiji godišnje donira skoro 200 miliona evra i da je, s obzirom na novonastalu situaciju, dogovoreno da se deo sredstava preusmeri u mere koje se sprovode u vanrednoj situaciji zbog korona virusa.

Vlada je juče zamolila za pomoć. Radili smo do kasno u noć na tome kako bisno potpisali ugovor. Kad god nas Srbija pozove, mi smo uvek tu, poručio je Fabrici.

On je podsetio da je u januaru, kada je pandemija korona virusa bila u Kini na vrhuncu, EU poslala 60 tona medicinske i druge opreme, pokazujući duh solidarnosti, a taj duh Kina pokazuje sada.

Joksimović je rekla da očekuje da uskoro stigne pomoć iz Kine i Indije, zahvaljujući sredstvima EU za plaćanje troškova prevoza, i najavila da sledeće nedelje treba da usledi i potpisivanje donacije od novih šest miliona evra, kao i maksimalno ubrzavanje procedura, što će da uradi UNDP. Svi smo u istom sosu i zato je možda postojao jedan osećaj i percepcija da nija pravovremeno sa svih strana stizala pomoć u Srbiju, objasnila je ona.

Na pitanje da precizira o čemu se radi, Joksimović je odgovorila da je prva pomoć Srbiji stigla iz Kine, „pa je nekako palo u zapećak da se radi i sa drugim partnerima“, poput EU ili Norveške. Ona je rekla da je od početka krize sa korona virusom u Srbiji u dnevnom kontaktu sa Fabricijem, a da su „zemlje EU bile najviše pogođene i nisu se ni same dobro koordinirale“.

Naši građani su, dodala je Joksimović, osećali da su bili zaobiđeni, ali to ne znači da je tako bilo. Kako je naglasila, zemlje EU su brinule o svojim problemima zbog korona virusa, a Srbija je „jurila na sve strane kako da nabavi svaku vrstu pomoći“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari