Hjuman rajts voč (HRW) tražio je juče od EU da osigura da Mađarska promeni svoj ustav i ostale zakone kako bi se uskladila sa međunarodnim normama po pitanjima – od nezavisnosti pravosudnog sistema do prava beskućnika. EU je kritikovala Mađarsku zbog novih ustavnih promena, koje su mnogi osudili kao nedemokratične, i pod velikim je pritiskom da kazni Budimpeštu.


HRW u juče objavljenom izveštaju ističe da EU i Savet Evrope treba „da postave stroge rokove za usklađivanje“ mađarskih zakona sa međunarodnim, i da budu spremni da kazne Mađarsku ukoliko ne usvoji potrebne promene. Bez tih reformi, „ustavne i zakonske promene imaće dugotrajne štetne posledice na fundamentalne slobode i ljudska prava“, navodi se u izveštaju.

Partija Fides mađarskog premijera Viktora Orbana iskoristila je dvotrećinsku većinu u parlamentu da progura te zakone, uključujući i novi ustav, za koji kritičari tvrde da slabi demokratski sistem kontrole i uravnoteživanja moći vlade. Orban je pokušao da poveća svoje izvršne moći, u dijapazonu od ograničenja nezavisnosti centralne banke do smanjenja medijskih sloboda.

Iako je parlament izglasao promene medijskog zakona, zakona o centralnoj banci i ostalih koji su morali da se usklade sa evropskim zahtevima, borci za ljudska prava navode da te promene nisu izvedene u dovoljnoj meri.

Ustav, koji je stupio na snagu 1. januara 2012, usvojen je bez skoro ikakvog učešća opozicije, i već je nekoliko puta menjan. Četvrtu takvu reviziju usvojile su vladajuće partije u martu, i ona uključuje i zabranu političkog reklamiranja na privatnim televizijama tokom izborne kampanje, kao i ograničenja na račun verskih grupa koje nisu zvanično priznate kao crkve, što je ranije najviši sud Mađarske ocenio kao neustavno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari