Evropski komesar za zaštitu životne sredine Stavros Dimas priznao je da Evropska unija nije predvidela probleme koji su nastali zbog njene politike da deset odsto automobilskog goriva mora da bude biljnog porekla.
Nedavni izveštaji ukazali su na poskupljenje hrane i uništavanje zimzelenih šuma zbog veće proizvodnje biogoriva.

Evropski komesar za zaštitu životne sredine Stavros Dimas priznao je da Evropska unija nije predvidela probleme koji su nastali zbog njene politike da deset odsto automobilskog goriva mora da bude biljnog porekla.
Nedavni izveštaji ukazali su na poskupljenje hrane i uništavanje zimzelenih šuma zbog veće proizvodnje biogoriva. EU je obećala da će uvesti nove smernice kako bi sprečila da postavljeni cilj uzrokuje štetu. Dimas je rekao da je bolje ne ostvariti cilj, nego ga postići na štetu siromašnih i okoline.
Pre nekoliko godina biogorivo je izgledalo kao savršeni izlaz za proizvođače automobila koji su se našli pod pritiskom da smanje emisije ugljen-dioksida. Umesto da proizvođači uvedu revolucionarne promene u dizajn automobila, računalo se da će zagađenje biti smanjeno tako što će vozači koristiti više goriva iz biljaka koje su, dok su rasle, upijale ugljen-dioksid.
EU je tada podržala ideju i postavila ciljeve. Posle toga pokazalo se da neka biogoriva uopšte ne dovode do smanjenja emisija, da je došlo do devastiranja četinara i povećanja cena hrane. Takođe, moćne kompanije počele su da sklanjaju siromašne s njihove zemlje koju su, pak, počele da pretvaraju u plantaže žitarica za proizvodnju biogoriva.
„Videli smo da su šteta po okolinu i društveni problemi nastali zbog proizvodnje veći nego što smo očekivali. Moraćemo da budemo veoma pažljivi. Moramo imati kriterijume održivosti, uključujući i one za društvene i ekološke probleme, jer biogoriva imaju neke prednosti“, rekao je Dimas za BBC.
Dimas je rekao da će EU uvesti sertifikacioni plan za biogoriva i obećao smanjenje proizvodnje biogoriva od palminog ulja, što je dovelo do uništenja šuma u Indoneziji. Analitičari sumnjaju da postoji „održivo“ palmino ulje, jer svako palmino ulje koje se koristi kao gorivo jednostavno povećava potražnju za njim na svetskom tržištu koje uglavnom kontrolišu proizvođači hrane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari