Pregovarači iz više od 30 zemalja članica Svetske trgovinske organizacije (STO) sastali su se juče u Ženevi u cilju unapređenja napora na duge staze za postizanje trgovinskog sporazuma na globalnom nivou. Evropska unija je saopštila da će smanjiti tarife u poljoprivredi za 60 odsto kao deo novog globalnog trgovinskog sporazuma, što su najveća smanjenja koja je Unija ikada ponudila.
Pregovarači iz više od 30 zemalja članica Svetske trgovinske organizacije (STO) sastali su se juče u Ženevi u cilju unapređenja napora na duge staze za postizanje trgovinskog sporazuma na globalnom nivou. Evropska unija je saopštila da će smanjiti tarife u poljoprivredi za 60 odsto kao deo novog globalnog trgovinskog sporazuma, što su najveća smanjenja koja je Unija ikada ponudila. Komesar za trgovinu pri EU Piter Mendelson rekao je novinarima da ova ponuda treba da doprinese napretku u bitnim sedmodnevnim trgovinskim pregovorima o novom trgovinskom sporazumu na globalnom nivou.
„Odlučili smo da doprinesemo dobrom početku ovonedeljnih pregovora time što ćemo smanjiti tarife u poljoprivredi više nego što je to uobičajeno“, izjavio je Mendelson. Međutim, on je istakao da ova ponuda ne predstavlja poklon jer ona zavisi od novih industrijskih zemalja kao što su Brazil, Indija i Kina koje odgovaraju boljim ponudama kada je reč o tarifama u industriji.
Bogate i siromašne zemlje sukobljavale su se više puta tokom sedmogodišnjih pregovora STO, koji su poznati i kao runda pregovora iz Dohe. Tokom dosadašnjih pregovora o tome u kojoj meri su smanjenja poljoprivrednih subvencija prihvatljiva i koliko treba dopustiti trgovini da se meša u druge sektore kao što je bankarstvo, nije postignut napredak. Zvaničnici SAD žarko žele da sporazum bude postignut pre nego što predsednik Džordž Buš u januaru napusti kabinet. Pristalice tvrde da bi sporazum mogao da unapredi svetsku ekonomiju za 100 milijardi dolara godišnje.
Međutim, skeptici kažu da je malo verovatno da će bilo kakav sporazum u potpunosti rešiti problem izopačenosti i nejednakosti u trgovinskim odnosima između najbogatijih i najsiromašnijih zemalja sveta. Zvaničnici iz SAD, EU i novih ekonomskih sila, poput Kine, Indije i Brazila, nalaze se pod velikim pritiskom da ulože napor u cilju postizanja sporazuma do kraja godine. Glavni pregovarač za trgovinu SAD Sjuzan Švab izjavila je da veruje da je potpisivanje dokumenta od istorijskog značaja u narednih nekoliko dana „ostvarivo“. Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso rekao je da postoji verovatnoća da su ovi pregovori „poslednja velika šansa“ za postizanje sporazuma. „Međutim, sve učesnike sporazuma očekuje veliki posao“, dodao je on.
Ipak, na putu ka postizanju sporazuma i dalje ima mnogo prepreka. Nekoliko evropskih zemalja, uključujući Francusku i Irsku, upozorile su EU da daje isuviše prostora u pregovorima za predlog o smanjenju poljoprivrednih subvencija koje su zatražile zemlje u razvoju. Istovremeno, EU i SAD su postale isfrustrirane jer nisu ostvarile dovoljno napretka u naporima da se otvore prekomorska tržišta za poslovne usluge, maloprodaju i osiguranje.
Pod pokroviteljstvom STO, zvaničnici su diskutovali o nacrtu teksta o poljoprivrednim i nepoljoprivrednim proizvodima, koji se smatra okvirom sveobuhvatnog sporazuma. Stručnjaci tvrde da su teškoće koje treba prevazići sada više političke nego tehničke prirode. „Detalji sporazuma sada su poznati“, izjavio je bivši zamenik direktora STO Dejvid Hertridž. „Pitanje koje se sada postavlja jeste da li su vlade spremne da nastave inicijativu i na političkom polju.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.