I dalje nije poznato gde se nalazi Edvard Snouden (29), mladić koji je prošle nedelje šokirao svet otkrivši britanskom Gardijanu da američka vlada špijunira građane preko interneta. On se u utorak odjavio iz hotela u Hongkongu, u koji je pobegao 20. maja, kako bi se sakrio od američkih vlasti.
Za to vreme u Predstavničkom domu Kongresa SAD, iza zatvorenih vrata, šefovi obaveštajnih službi i zvaničnici FBI nadali su se da će uveriti predstavnike Doma o rasprostranjenosti nadzora telefonskih zapisnika SAD koje je objavio Gardijan.
Međutim, prenosi ovaj britanski medij, zvaničnici obe stranke su posle sastanka izašli alarmirani obimom nadzora za koji su mnogi od njih rekli da nisu ni znali da postoji dok ih „uzbunjivač“ Snouden nije otkrio u tajnim državnim dokumentima. Takođe, predsednik Barak Obama suočava se sa zazorom domaće i međunarodne javnosti u trenutku kada se njegova administracija bori protiv jednog od najvažnijih „curenja informacija“ u američkoj istoriji.
Zvaničnici evropskih prestonica traže brze odgovore od Vašingtona i osuđuju američku praksu tajnog prikupljanja digitalnih informacija o Evropljanima, što smatraju neprihvatljivim, nezakonitim i ozbiljnim kršenjem osnovnih ljudskih prava. Evropska komesarka za pravosuđe Vivijen Reding poslala je pismo američkom državnom tužiocu Eriku Holderu u kome zahteva odgovore na pitanja o američkom prikupljanju i korišćenju podataka i to pre nego što se sutra u Dablinu sastanu predstavnici američke vlade i Evropske komisije.
Redingova je u pismu izrazila zabrinutost da Amerikanci „pristupaju i obrađuju, u velikoj meri, podatke građana EU koji koriste velike američke onlajn provajdere“, dodajući da to može da ima teške i štetne posledice po osnovna prava građana Unije. Ona je, takođe, upozorila Holdera da će odgovor SAD na ovo pitanje uticati na transatlantske odnose.
Nova koalicija internet kompanija i aktivista, pod nazivom „Prestanite da nas posmatrate“ (Stop watching us), traži od američkog Kongresa da otkrije u kolikoj je meri Nacionalna agencija za bezbednost (NSA) „kršila naša osnovna ljudska prava“. Ovu koaliciju, između ostalih, čine Mozila, Redit, Američka unija za građanske slobode (ACLU) i Džon Kjusak.
Zvaničnici SAD suočavaju se i sa drugim izazovima. Naime, glavni pravni zastupnik Gugla Dejvid Drumond zatražio je od Ministarstva pravde da pojasni javnosti da Gugl ni na koji način nije „davao“ podatke NSA koje su oni koristili u nadzoru građana. Za veću transparentnost su i Fejsbuk, Tviter i Majkrosoft.
Devojka se „drži“
Otac devojke Edvarda Snoudena, Lindzi Mils, izjavio je novinarima da se njegova ćerka „drži“ nakon što je na svom blogu napisala da se osećala usamljenom zbog cele kontroverze koja se desila. Dan nakon što se Snouden predstavio kao izvor curenja informacija, dvadesetosmogodišnja Lindzi je napisala: „Moj svet se odjednom otvorio i zatvorio ostavljajući me izgubljenu kao na moru bez kompasa… U ovom trenutku mogu da se osećam samo usamljeno.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.