Zbog blokade Moskve i Beograda, misija Evropske unije na Kosovu (Euleks) nalazi se na mrtvoj tački i Evropljani će morati da revidiraju plan za raspoređivanje na toj teritoriji gde je proglašena nezavisnost osporena, javila je Agencija Frans pres. Kako je juče zvanično saopšteno u Briselu, šef Euleksa Iv de Kermabon boraviće na Kosovu od 18.

Zbog blokade Moskve i Beograda, misija Evropske unije na Kosovu (Euleks) nalazi se na mrtvoj tački i Evropljani će morati da revidiraju plan za raspoređivanje na toj teritoriji gde je proglašena nezavisnost osporena, javila je Agencija Frans pres. Kako je juče zvanično saopšteno u Briselu, šef Euleksa Iv de Kermabon boraviće na Kosovu od 18. do 21. maja. U saopštenju Pripremnog tima EU najavljeno je da će se De Kermabon sastati s lokalnim zvaničnicima, s kojima će razgovarati „o poslednjim događajima na Kosovu“, kao i o „budućim aktivnostima na terenu“.

Verovatno odlaganje Misije EU

Brisel – Planovi Evropske unije da sredinom juna rasporedi Euleks na Kosovu verovatno će biti odloženi, jer sa UN još nije postignut dogovor o preuzimanju vlasti, rekao je agenciji Rojters neimenovani zvaničnik Unije. „Mi i dalje planiramo raspoređivanje, ali sada je teško uspostaviti logistiku koja je potrebna da bi do tada sve bilo urađeno kako treba. To je malo verovatno“, naveo je taj izvor. Beta-Rojters

Pre tri meseca, kako podseća AFP, uoči proglašenja nezavisnosti Kosova, Evropljani su dali zeleno svetlo za raspoređivanje misije na Kosovu, najambicioznije civilne misije u istoriji EU, čime su ilustrovali prioritet koji daju stabilizaciji u bivšoj Jugoslaviji. Cilj je bio da se u četiri meseca pošalje oko 1.900 policajaca, advokata i carinika da učvrste vladavinu prava na Kosovu, uključujući i severni deo u kome većinsko stanovništvo čine Srbi. Misija UN trebalo bi da 15. juna zvanično bude završena i veći deo njene nadležnosti da bude prenet na kosovsku vladu i skupštinu, osim u delu bezbednosti – za koji je i dalje zadužen NATO, i pravde i policije, što bi trebalo da bude preneto na evropsku misiju Euleks. Međutim, do danas je raspoređeno samo oko 220 Evropljana na Kosovu, a ni jedan na severu, u kome je bilo nekoliko incidenata od proglašenja nezavisnosti.

Bez novog plana za Unmik

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun neće, kao što se očekivalo, narednih dana izneti plan o „rekonfiguraciji“ Unmika na Kosovu, objavio je prištinski dnevnik Zeri. Pozivajući se na diplomatske izvore u Njujorku, taj list piše da dosadašnji razgovori UN i EU nisu doveli do sporazuma koji bi definisao odnose između Unmika, Međunarodne civilne kancelarije i Misije EU na Kosovu (Euleks), nakon što 15. juna stupi na snagu novi Ustav Kosova. Cilj dosadašnjih pregovora je bio da se pronađe „zajednički jezik“ za sve tri misije i da se, kako piše Zeri, „sačuva obraz Unmika“. Istovremeno, zapadne zemlje smatraju da je problematično i sporno što UN žele da sa Beogradom postignu saglasnost o „praktičnim aranžmanima“ u šest oblasti, među kojima su pravosuđe, policija, carine i granična kontrola.

– Moguće je da ne odemo mnogo dalje do 15. juna, dok ne budemo imali jasniji politički kontekst – rekao je AFP-u bivši francuski general De Kermabon. On je naveo da je misija u nekom „stendbaj stanju u očekivanju odluke UN“. Zbog oštrog suprotstavljanja Srbije i Rusije nezavisnosti Kosova, UN još uvek nisu odobrile evropsku misiju ni rezolucijom, čak ni običnim pismom kojim bi se pozdravilo evropsko angažovanje.
„Svaki put kada generalni sekretar Ban Ki Mun napravi gest u smislu otvaranja prema EU, Rusi se pojave da to spreče“, rekao je jedan neimenovani evropski diplomata AFP-u. Misija UN bi trebalo da zadrži neku ulogu koja „tek treba da se definiše“ rekao je Iv de Kermabnon.
Ostajanje misije UN otvara niz nerešenih pitanja – da li EU može da preuzme zgrade, vozila, kompjutere UN kao što je prvobitno predviđeno; da li ona treba sama da se opremi putem dugih i skupih procedura nabavke. Ti logistički problemi svakako mogu biti rešeni „u kuloarima“ između EU i UN ali „politički problem je mnogo teže rešiti, za to je potrebno učestvovanje Srba i Rusa“, rekao je holandski evroposlanik Zelenih, Jost Lagendijk, specijalista za to pitanje.
Zajedno sa Kinezima i Indijcima, ruski šef diplomatije Sergej Lavrov je u četvrtak pozvao na ponovo otpočinjanje pregovora između Srba i Kosovaca, čime bi se nezavisnost dovela u pitanje, navodi AFP. Iv de Kermabon je i dalje optimista i smatra da će ciljevi misije biti ispunjeni iako bi vremenski moglo da bude odloženo „mesec, dva ili tri“, rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari