Bosna i Hercegovina bi ove sedmice trebalo da dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, objavio je briselski portal Euraktiv.
U nacrtu dokumenta o procesu proširenja, stabilizacije i pridruživanja, koji bi članice EU trebalo da potpištu ove sedmice, „preporučuje se davanje statusa zemlje kandidata Bosni i Hercegovini, uz potvrdu Evropskog saveta“, s tim što se pred BiH stavljaju obaveze koje treba da ispuni, navodi portal.
Euraktiv dodaje da „neki od glavnih protivnika takve odluke ipak neće stajati na putu BiH ka kandidatskom statusu“.
Evropska komisija je u oktobru preporučila dodeljivanje statusa kandidata BiH, u sklopu godišnjeg izveštaja o napretku na evropskom putu, ali je priložila popis od osam reformskih prioriteta za koje je navela da će pomoći jačanju demokratije u zemlji.
To uključuje mere za jačanje vladavine prava, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, upravljanje migracijama i osnovna prava.
Reformski prioriteti se odnose na 14 prioriteta koje je Evropska komisija predstavila još 2019. godine i koje BiH treba da ispuni kako bi EU sa njom otvorila pregovore o pristupanju, dodaje se u tekstu. Zahtev za članstvo u EU BiH je podnela 2016. godine.
„U trenutnom geopolitičkom kontekstu, Evropski savet naglašava hitnost da zemlja krene napred na putu ka EU“, navodi se u nacrtu dokumenta, uz naglašavanje da BiH treba da ispuni prioritete koji su joj postavljeni.
Dugoročnim posmatračima, piše Euraktiv, oktobarska preporuka Evropske komisije bila je iznenađenje, s ozbirom na ograničen napredak BiH u ovogodišnjem izveštaju, posebno u izbornim reformama.
Evropski komesar za proširenje Oliver Varheji rekao je za Euraktiv da je ideja da „BiH treba da dokaže da će učiniti stvari drugačijim“.
Prema nacrtu dokumenta, evropski ministri će „sa zabrinutošću primetiti ukupni ograničeni napredak u reformama“, ali će naglasiti pozitivne korake koje je Sarajevo preduzelo u nekoliko oblasti.
To se najviše odnosi na izmene zakona o javnim nabavkama, upravljanje javnim finansijama, imenovanje četiri nedostajuće sudije u Ustavnom sudu Federacije BiH, ratifikaciju nekoliko sporazuma EU o istraživanju, civilnoj zaštiti i saradnji s Europolom.
„EU očekuje da se brzo uspostave funkcionalna zakonodavna tela i vlade na državnom, entitetskom i kantonalnom nivou kako bi se fokusirali na reforme na putu ka EU“, navodi se u nacrtu dokumenta.
Euraktiv podseća i na koalicioni dogovor koji su postigle stranke u Federaciji BiH, otvarajući put za početak rada vlade i ispunjavajući jedan od uslova za približavanje zemlje kandidatskom statusu za članstvo u EU.
Upućeni izražavaju očekivanje da će sledeći koraci biti formalnost. Odluku o dodeljivanju statusa kandidata BiH u ponedeljak bi trebalo da odobre ambasadori EU, u utorak ministri evropskih poslova, a na kraju i lideri EU na redovnom sastanku, kasnije ove sedmice.
Češka, predsedavajuća EU, kao i Austrija, Slovenija, Italija i Mađarska, podržale su odluku, piše Euraktiv.
Glavni protivnici proteklih sedmica, Francuska, Holandija i donekle Nemačka, smatrale su da bi dodeljivanje statusa kandidata sada bila nezaslužena nagrada za odlazeće vlasti BiH, koje su učinile veoma malo da unaprede evrointegracije.
Protivnici odluke su navodili da žele da vide konačan ishod parlamentarnih izbora 2. oktobra, propraćenih mnogim neregularnostima, sa funkcionalnom vladom, pre nego što se obavežu na perspektivu zemlje u EU.
Holandija se izdvojila kao članica sa najvećom skepsom, ali se čini da ni ona neće stati na put dodeljivanju kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini, piše Euraktiv.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.