Evakuacija stanovništva iz oblasti oko japanske nuklearne elektrane Fukušima biće dugoročna, saopštili su zvaničnici. Veliki deo više od desetina hiljada stanovnika koji su evakuisani iz područja oko elektrane živeće u privremenim skloništima. To saopštenje je izdato pošto su prvi put zabeleženi visoki nivoi radijacije u podzemnim vodama u blizini jednog od šest reaktora nuklearke.
Tri nedelje nakon udara zemljotresa od devet stepeni Rihterove skale i posledičnog cunamija, još nije poznato koliki je tačan broj žrtava. Potvrđeno je da u katastrofi stradalo više od 11.500 ljudi, dok se gotovo 16.500 vodi kao nestalo. Više od sto japanskih i američkih vojnih aviona i 65 brodova pretražuju severoistočnu obalu zemlje u potrazi za nestalima, preneo je Bi-Bi-Si. Udruženje japanskih prodavaca motornih vozila saopštilo je da je prodaja automobila pala za gotovo 40 odsto. Prošlog meseca u Japanu je prodato 279.389 automobila, 37 odsto manje nego u istom mesecu prošle godine što je najveći martovski pad ikad, navodi udruženje. Pad prodaje je odraz potisnute potražnje kupaca posle katastofe.
Čelnik Federalne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor Rusije Sergej Dankvert saopštio je da bi Rusija uskoro mogla da ograniči uvoz ribe iz Japana, sa područja koja se nalaze u opasnoj zoni koncentracije radioaktivnih materija. „Pratimo stanje u 300 preduzeća koja se bave preradom ribe u Japanu, a koja se nalaze u opasnoj zoni“, rekao je Dankvert.
Klaus: Nuklearni uspeh Tokija
Prag – Češki predsednik Vaclav Klaus, koji je pristalica nuklearne energije, izjavio je da je veliki uspeh što se havarija posle zemljotresa i cunamija u Japanu desila samo u jednoj nuklearki. „Tako jak zemljotres je prilično pokrenuo japanska ostrva, 58 tamošnjih elektrana preživelo je taj zemljotres i na to treba da se gleda kao na uspeh nuklearne energetike“, rekao je Klaus.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.