Poljacima koji su od ulaska u Evropsku uniju 2004. potražili posao na Zapadu u emigraciji je dobro, puštaju korene i više od polovine njih ne namerava da se vraća u domovinu, pokazalo je prvo obimnije istraživanje u Velikoj Britaniji i Irskoj. Čak 55 odsto od 600.000 poljskih gastarbajtera registrovanih u Britaniji i 49 odsto od 200.

Poljacima koji su od ulaska u Evropsku uniju 2004. potražili posao na Zapadu u emigraciji je dobro, puštaju korene i više od polovine njih ne namerava da se vraća u domovinu, pokazalo je prvo obimnije istraživanje u Velikoj Britaniji i Irskoj. Čak 55 odsto od 600.000 poljskih gastarbajtera registrovanih u Britaniji i 49 odsto od 200.000 Poljaka u Irskoj odgovorilo je anketarima instituta ARC Rinek da i ne razmišljaju o povratku.
„Eventualno“, „jednom“, „možda za desetak godina“, prema ocenama stručnjaka pre znači nikada. „Poljacima je na ‘ostrvima’ sve bolje, u emigraciji se rađa sve više poljske dece“, prokomentarisala je za jučerašnju Gazetu viborču izveštaj „Poljski potrošači u Velikoj Britaniji i Irskoj“ sociolog Kristina Iglicka Okulska s Varšavskog univerziteta.
Izveštaj je pokazao da je u gastarbajtere krenuo mlađi Poljak, ne odmah posle škole i studija, već posle pokušaja da nađe posao ili započne biznis u domovini, obično nezadovoljan zaradom.
Poljaci za život u Velikoj Britaniji i Irskoj zarađuju pre svega fizičkim poslovima, bez obzira na svoju kvalifikaciju – 20 odsto u građevinarstvu, 15 odsto u ugostiteljstvu, 11 odsto u hotelima, a plate su im u proseku 1.500 do 2.200 evra neto u predračunu.
Svega osam odsto poljskih garastarbajtera u Britaniji, a 16 odsto u Irskoj, za tamošnje uslove ima niske plate od oko 1.000 evra, što je ionako dva puta više nego što bi imali u domovini.
„Poljaci u Britaniji i Irskoj puštaju korene, kupuju stanove, dovode porodice, uče jezik i napreduju u karijeri“, rekao je Adam Čarnecki iz instituta koji je pripremio izveštaj. Naruku im ide i trgovina koja je spremno izašla u susret želji Poljaka da i u tuđini imaju svoju malu Poljsku – bum doživljavaju u Britaniji i Irskoj poljski restorani, radnjice s poljskim namirnicama i mediji, bilo čisto na poljskom jeziku, ili kao poljski dodatak uglednih lokalnih novina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari