Grčki narod je rekao svoje, nadamo se brzom formiranju nove vlade, a reforme su jedina nada za Grčku – sažeta je suština sadržaja zajedničke čestitke koju su najviši zvaničnici Evropske unije uputili Novoj demokratiji (ND) Antonisa Samarasa povodom izborne pobede u nedelju. U Parlamentu od 300 mesta ND će imati 130, levičarska Siriza 71, a PASOK 33 mandata.
I u slučaju brzog formiranja novoj vladi neće biti nimalo lako da ispunjava uslove finansijskih „spasilačkih paketa“ propisanih Grčkoj i da istovremeno poštuje volju naroda koji je strogoj štednji većinski, ipak, rekao „ne“. Naime, zahvaljujući većinskom izbornom sistemu ND, koja je osvojila najviše glasova, 30,24 odsto, dobija dodatnih 50 mandata i sa PASOK-om, koji štednju takođe prihvata, trebalo bi da napravi koaliciju. Sve ostale partije štednji se protive, pa će eventualni minimalistički kabinet ove dve stranke, ako ideje o velikoj koaliciji ili vladi nacionalnog spasa padnu u vodu, imati tanak legalitet i još tanji legitimitet koji bi vrlo brzo mogao da bude osporen na ulicama.
Ali predsedniku Saveta EU Hermanu van Rompeju i šefu Evropske komisije Žoze Manuel Barosu najvažnije je da Siriza, protivnik visoke cene reformi, nije pobedila, već je osvojila jako drugo mesto sa 27,1 odsto glasova, pa u pomenutoj čestitki slave: „Mi danas pozdravljamo hrabrost i fleksibilnost građana Grčke, potpuno svesnih žrtve koja se od njih traži radi ozdravljenja grčke ekonomije… Drugi plan za ekonomski oporavak koji su dogovorili Grčka i Evrogrupa osnova je puta ka rastu, prosperitetu i poslu za čitav grčki narod“.
Bela kuća, kako je saopštila, takođe priželjkuje hitro obrazovanje novog kabineta i podseća na reči „predsednika Obame i drugih svetskih lidera da je u našem interesu da Grčka ostane u evrozoni“, dok su nemački zvaničnici iskoristili priliku da još jednom naglase obaveze koje je Atina preuzela.
Ministar finansija Nemačke Volfgang Šojble zaključuje da su „grčki birači odlučili da nastave implementaciju dalekosežnih ekonomskih i fiskalnih reformi“, dok šef diplomatije Gido Vestervele poručuje da je neprihvatljivo da „postignuti dogovori budu poništeni“. Ne može, prema rečima Vestervelea, biti reči o suštinskim izmenama dogovorenog „ali mogu da zamislim da ponovo govorimo o rokovima, imajući na umu da smo imali prazan hod zbog izbora u Grčkoj, a zbog čega normalni građani ne bi trebalo da pate“.
Dobra vest je, piše komentator italijanske Republike, da „evro danas neće potonuti u vodama Pireja. Loša vest je da ništa ne sprečava konačnu propast zajedničke valute u narednim nedeljama ili mesecima. To se ne mora nužno dogoditi u Pireju, jer tu su i prostrani bulevari Madrida i Barselone“.
A španski premijer Marijano Rahoj nije mogao da obuzda svoju radost po saopštavanju izbornih rezultata u Grčkoj: „veoma dobra vest za Grčku, veoma dobra vest za Evropsku uniju, za evro i za Španiju…“ „Potpuno sam uveren da ovo ojačava evro. Projekat evra je ireverzibilan i moramo dalje raditi na njegovom napretku. Tačno je da je za neke stvari potrebno vreme, ali je istina i da moramo da načinimo korake u dobrom smeru“, izjavio je Rahoj, koji se zalaže za evropsku fiskalnu integraciju i bankarsku uniju unutar EU.
I dok su indeksi na evropskim berzama juče makar na kratko porasli, kamatne stope na španske obveznice oborile su rekord skočivši iznad sedam odsto, što nagoveštava širenje dužničke krize u evrozoni.
Samaras dobio mandat
Predsednik Grčke Karolas Papuljas dao je juče mandat Antonisu Samarasu, koji je rekao da će odmah početi pregovore sa drugim liderima partija koje su izabrane u Parlament. Mandataru će biti potrebna podrška PASOK-a koji je spreman da je ponudi. Lideri PASOK-a smatraju da u vladu treba da uđe i Siriza, ali da je najvažnije da se vlada brzo formira.
KRUGMAN: Nemačka oholost vodi u propast
Mnoge stvari koje čujemo o Grčkoj prosto nisu tačne, piše u svojoj kolumni u Njujork tajmsu ekonomista nobelovac Pol Krugman. „Grci nisu lenji – naprotiv, njihovo radno vreme je gotovo najduže u Evropi, a naročito je duže od radnog vremena u Nemačkoj. Isto tako, Grčka ne traži utočište u državi blagostanja, kao što konzervativci vole da ističu; socijalna izdvajanja po procentu BDP-a, što je standardna mera veličine države blagostanja, mnogo su manja u Grčkoj nego, na primer, u Švedskoj ili Nemačkoj“, piše Krugman.
Evro je kriv za silne grčke probleme, zaključuje. „Jedino što bi moglo, naglašavam – moglo, da spase evro jeste promena ponašanja Nemaca i ECB koji moraju da troše više i da prihvate veću inflaciju. U suprotnom, Grčka će doživeti istorijski pad zbog tuđe oholosti“, naveo je Krugman.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.