Crna Gora i Evropska unija će idućeg ponedeljka u Luksemburgu potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, pošto je tekst sporazuma usaglašen i već ranije odlučeno da se pitanje usvajanja novog crnogorskog ustava, u skladu sa standardima EU, odloži za kasnije. Tekst sporazuma usaglašen je u telima EU u petak.
Crna Gora i Evropska unija će idućeg ponedeljka u Luksemburgu potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, pošto je tekst sporazuma usaglašen i već ranije odlučeno da se pitanje usvajanja novog crnogorskog ustava, u skladu sa standardima EU, odloži za kasnije. Tekst sporazuma usaglašen je u telima EU u petak. Kao problem za dalji proces pridruživanja Crne Gore Uniji, međutim, pojavilo se pitanje upotrebe evra kao crnogorske valute, budući da su ministri finansija EU za današnji sastanak pripremili stav da je „jednostrano uvođenje evra nespojivo sa sporazumom (o monetarnoj uniji EU), jer se eventualno uvođenje evra vidi kao konačni ishod procesa strukturnog usaglašavanja u multilateralnom okviru“.
Potpis na sporazum će na zasedanju šefova diplomatija EU u ime vlasti u Podgorici staviti premijer Željko Šturanović. Crna Gora će time, posle Hrvatske, Makedonije i Albanije, postati četvrta zemlja zapadnog Balkana koja je sklopila takav ugovorni odnos s EU. To je bez sumnje uspeh za Podgoricu i podstrek procesu integracije celog zapadnog Balkana u Evropu, ali, kako su Beti rekli izvori Saveta ministara EU i Evropske komisije, novi crnogorski ustav ostaje obaveza bez koje se neće moći dalje u pridruživanju Crne Gore evropskim strukturama i to pitanje mora biti blagovremeno rešeno.
Kad je reč o spornom pitanju korišćenja evra kao crnogorske valute, ministri finansija EU u pripremljenom saopštenju današnjeg zasedanja u Luksemburgu stavljaju do znanja da je to nespojivo sa postojećim zakonima i propisima EU. Jer prethodno je nužno da se poštuju vrlo zahtevni uslovi da budžetski deficit zemlje mora biti ispod tri odsto godišnjeg bruto domaćeg proizvoda (BDP), da javni dug ne sme premašiti 60 odsto BDP-a, kao i da se inflacija mora kretati u ravni proseka tri najniže stope rasta cena među članicama EU koje imaju evro. Crna Gora je delom ispunila ta merila i najverovatnije je da će samo biti izvršen snažan pritisak i vršen nadzor da crnogorske vlasti ispune i ostale uslove da bi upotreba evra u Crnoj Gori bila konačno ozvaničena i od Evropske centralne banke u Frankfurtu. To je i mišljenje zvaničnika u Evropskoj komisiji, koji su, međutim, predočili da treba sačekati današnji sastanak i zaključke ministara finansija EU da bi se tačno znalo kako će se dalje sve odvijati.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.