Visoki zvaničnici Evropske unije Havijer Solana i Oli Ren danas će u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta izložiti viđenje međunarodne situacije, uključujući pitanje Kosova i unutrašnjepolitičkog razvoja u Srbiji, koje izvori EU ocenjuju kao „složeno i zabrinjavajuće“.
Evropska unija ne želi da se oglašava u vezi sa nastojanjima da se „možda ipak uz poslednje napore sastavi nova srpska vlada“.
Visoki zvaničnici Evropske unije Havijer Solana i Oli Ren danas će u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta izložiti viđenje međunarodne situacije, uključujući pitanje Kosova i unutrašnjepolitičkog razvoja u Srbiji, koje izvori EU ocenjuju kao „složeno i zabrinjavajuće“.
Evropska unija ne želi da se oglašava u vezi sa nastojanjima da se „možda ipak uz poslednje napore sastavi nova srpska vlada“. Ali se smatra da je taj razvoj nepovoljan i može voditi i novim izborima, rekli su agenciji Beta zvaničnici u Briselu. O tome je bilo reči, u četvrtak i petak, na dva sastanka ambasadora EU u Komitetu za Zapadni Balkan i Političko-bezbednosnom odboru.
SE organizuje Dan evropske zastave u Beogradu
Beograd – Kancelarija Saveta Evrope organizovaće u Beogradu 12. maja, u saradnji sa Vladom i Skupštinom Srbije, Dan evropske zastave na platou ispred Doma skupštine Srbije, dan pošto Srbija preuzme predsedavanje Komitetom ministara SE. Kako je danas saopštila kancelarija SE u Beogradu, na proslavi Dana evropske zastave govoriće šef srpske diplomatije Vuk Drašković, visoki predstavnik skupštine Srbije i zamenik predsednika skupštine grada Zoran Alimpić i specijalni predstavnik generalnog sekretara SE i šef kancelarije u Beogradu Deni Iber. U proslavi, koja će početi u 16.00 sati, učestvovaće deca iz jedne lokalne i četiri međunarodne škole iz Beograda koja će na platou ispred Skupštine Srbije podići veliku evropsku zastavu, koja će, kako se navodi, za tu priliku prvi put napustiti Strazbur. Tom proslavom SE želi da skrene pažnju na mesto Srbije u Evropi, ali i na evropske vrednosti koje zastupa Savet, zaključuje se u saopštenju.
EU ne bi htela da se stvori utisak o bilo kakvom uplitanju u unutrašnjepolitička zbivanja u Srbiji, mada se nameće zaključak da je već previše vremena i napora uloženo u traženje izlaza iz „sve složenije situacije u Srbiji koja, činjenički, nije na korist ni Srbije, niti njenim mogućim mnogo boljim odnosima s EU“.
Uslovi za nastavljanje pregovora ostali isti
Evropska komisija je, istovremeno, predočila da očekivana nova srpska vlada „drži ključeve“ obnove pregovora o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskom unijom. Funkcioneri Komisije su stavili do znanja spremnost da se to učini „što je pre moguće“.
Uslov je i dalje isti, kako su naveli, „u celom sklopu odnosa EU-Srbija nema ništa novo“, a čeka se da srpske vlasti „iskažu jasnu političku rešenost i preduzmu opipljive i delotvorne korake koji vode hapšenju preostalih optuženih od Haškog suda“.
U krugovima evropske dvadesetsedmorice ipak još postoji nada da će, možda uz saziv srpskog parlamenta, moći da se dođe do razložnog rešenja za vladu i izvlačenje iz zastoja kako odnosa EU-Srbija, tako i, prvenstveno, samih prilika unutar Srbije. „U suštini, u EU vlada veliko razočaranje“, kako je to predočeno, zbog toga što demokratske političke stranke, koje su na izborima dobile mandate glasača da sprovedu nužne reforme i Srbiju usmere u evropske integracije i poboljšanje ekonomsko-socijalne situacije, nisu u stanju da se slože oko jasnog i stabilnog novog programa vlade i pouzdanih ličnosti koje će ga sprovoditi.
Iako je uočljiv zastoj u procesu stabilizacije i pridruživanja Srbije i EU, dokaz da postoji želja da se ide napred je, ističu u Briselu, i činjenica da će u utorak u Beograd doputovati visoki funkcioner Evropske komisije Žan-Luj Brauer koji sa srpskim vlastima treba da parafira sporazume o viznim olakšicama i readmisiji. Ipak, mnoge stvari stoje i čekaju u procesu stabilizacije i pridruživanja EU-Srbija jer nema nadležnih sagovornika u srpskoj vladi, a parlament takođe nije u stanju da usvaja neophodne nove zakone. Izvori Evropske komisije su želeli da podvuku da postoji odlučnost i najveći interes Evropske unije da Srbiju, kao ključnu zemlju Zapadnog Balkana, vrati u željenu ravan brzog približavanja evropskim strukturama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.