Petnaest diplomatskih predstavnika evropskih zemlja u Beogradu, koje je predvodio Vensan Dežer, šef Delegacije EU u Srbiji, boravili su u dvodnevnoj poseti Užicu i, nakon što su izrazili zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom i zajednički realizovanim projektima, poručili da grad i dalje može da računa na evropsku podršku.
Iako je poseta imala protokolarni karakter, jer su evropske diplomate iz Beograda održali svoj redovni mesečni koordinacioni sastanak, poruke koje su uputili Užičanima prevazišle su formalnu agendu. Ocene da grad i dalje može da računa na podršku EU, usledile su nakon što su se diplomate uverile u to da su uspešno realizovani projekti koje je Unija finansirala poslednjih nekoliko godina, a koje su od izuzetne važnosti za građane Užica i užičkog regiona. S druge strane, predstavnici lokalne samouprave predstavili su nove projekte za koje očekuju finansijsku podršku EU, poput izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, korišćenja aerodroma Ponikve, osnivanje integrisanog univerziteta i revitalizaciju dela pruge uskog koloseka koja bi zaokružila zanimljivu turističku ponudu zapadne Srbije i istočne Bosne i Hercegovine.
Vensan Dežer istakao je da je Užice u saradnji sa EU realizovala mnoge projekte, poput modernizacije i rekonstrukcije toplovoda i kotlarnica, izgradnje Regionalne sanitarne deponije Duboko, podrške zdravstvu, školstvu, nevladinom sektoru, razvoju malih i srednjih preduzeća, poboljšanju socijalne zaštite, infrastrukture, modernizaciji gradske administracije i mnogih drugih.
Puštajući u rad kotlarnicu Lipa, jednu od najvećih u gradu, čija je modernizacija i priključenje na gasovod bio deo projekta rekonstrukcije toplovoda za koji je EU obezbedila oko pet miliona evra, što će znatno smanjiti aerozagađenje u gradu, Dežer se prisetio dimnjaka koji je bio na tom mestu pre nekoliko godina i iz koga je „kuljao“ dim od sagorevanja mazuta.
– Naredna faza podrazumeva povećanje energetske efikasnosti, što će dalje unaprediti kvalitet života građana i mi smo srećni što možemo da budemo deo toga – kazao je Dežer.
On je sa evropskih diplomata posetio izbegla i raseljena lica, kao i socijalno ugrožene građane koji stanuju u dvema zgradama u Sevojnu, koje su izgrađene uz podršku evropskih donatora, a koji su pre toga živeli u veoma lošim uslovima u kolektivnim centrima. Dežer je najavio da će zahvaljujući Vladi Srbije i EU uskoro biti zatvorena preostala 24 takva centra, te da su evropski donatori obezbedili novac za još 16.000 stanova čija će gradnja u Srbiji početi u martu naredne godine.
Osim razgovora sa učenicima nekoliko užičkih srednjih škola, diplomate EU imale su priliku da se prisete da je Užice nekada prednjačilo u primeni najsavremenijih tehničkih dostignuća, pa su obišli Staru hidrocentralu na reci Đetinji, prvu u ovom delu Evrope, koja je izgrađena 1900. po Teslinim principima polifaznih struja, samo pet godina od slične centrale na Nijagari u SAD.
Poseta diplomata bila je i prilika za užičke privrednike da predstave svoje proizvode, od kojih većinu plasiraju na tržište EU. Rade Ljubojević, direktor Sirogojno company, koja je u svetu poznata po originalnim i ručno pletenim džemperima, ali i po izvozu voća, prvenstveno maline, kaže da su razgovori sa predstavnicima zemalja EU dobar način da proizvodi iz zapadne Srbije stignu do potrošača u inostranstvo.
– Nadamo se da će ambasadori preneti poslovnim ljudima u svojim zemljama informacije o tome šta Srbija proizvodi i to je za nas veoma važno – naveo je Ljubojević.
Ambasadorka Kraljevine Danske Mete Kjuel Nilsen, koja je već četiri puta bila u Užicu i koja je inicirala posetu diplomata gradu, kaže da je gradsko rukovodstvo predstavilo „dosta dobrih ideja i projekata“.
– To su projekti koji se odnose na energetsku efikasnost, zaštitu životne sredine, a koji u prvi plan ističu lepote ovog kraja, kako bi se privukli turisti. Za Užice je veoma značajna prekogranična saradnja, zbog geografskog položaja samog grada – rekla je ambasadorka Danske.
Podsetivši da su Užice i slovenački Ljutomer dugogodišnji zbratimljeni gradovi, ambasador Slovenije Franc But smatra da bi uskoro trebalo organizovati i „biznis razgovore“ između privrednika Užica i Slovenije.
– Ima još dosta mogućnosti za saradnju u oblasti ekonomije. Mogla bi da se ostvari i saradnja u oblasti školstva i takvi projekti mogu da se finansiraju sredstvima Evropske unije, a Slovenija ima interes za saradnju sa užičkim krajem – kazao je But, podsetivši da je kompanija Imol iz Slovenske Bistrice, pre nekoliko godina, postala uspešan većinski vlasnik sevojničke Valjaonice aluminijuma.
Ocenivši posetu evropskih diplomata „jednom od najznačajnijih političkih poseta gradu u poslednjih nekoliko decenija“, gradonačelnik Jovan Marković istakao je da je veoma važna njihova poruka da će i dalje podržavati razvoj Užica.
– U prethodnih deset godina EU je donirala gradu oko 20 miliona evra za projekte koji su uspešno ostvareni i na takvoj podršci Užičani su veoma zahvalni. Našim gostima predstavili smo projekat izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u naselju Gorjani, za koji smo dobili evropsku podršku od 15,5 miliona evra, a grad ima obavezu da učestvuje sa pet odsto ukupnih sredstava. To je jedan od najvažnijih projekata koji bi trebalo da se realizuje u naredne tri i po godine. Zatražićemo i podršku za aerodrom Ponikve, osnivanje integrisanog univerziteta i obnovu pruge uskog koloseka, jer Užice nema finansijskih kapaciteta, pa nam je pomoć evropskih fondova dragocena – poručio je gradonačelnik Marković.
– Veoma nam je značajno da se očuva ono što je stečeno realizovanim projektima i želimo da od svih nosilaca projekata dobijemo povratnu informaciju o njihovim efektima. Uverili smo se da su ti projekti odlično realizovani, gradonačelnik nas je upoznao sa novim projektima i razmislićemo o tome na koji način oni mogu da se realizuje. Upoznali smo i lokalne privrednike, koji su veoma uspešni i izvoze u Zapadnu Evropu i Rusiju i sa naše strane moramo da obezbedimo investicije koje bi oslobodile potencijal koji postoji u užičkom regionu – poručio je Vensan Dežer, a potom zaključio da je Užice evropski grad i grad koji je opredeljen za projekte EU. Takvih projekata biće još, jer je Užice grad sa evropskom sadašnjošću i evropskom budućnošću, rekao je on.
Prekogranična saradnja
Tokom boravka u Užicu, Dežer je potpisao ugovore o realizaciji projekta u okviru programa prekogranične saradnje Srbije i Crne Gore, vrednosti 3,3 miliona dolara. Jedan projekat realizovaće Centar za razvoj NVO sa Smart kolektivom iz Beograda, a drugi podrazumeva saradnju centara za socijalni rad u Priboju i Bijelom Bolju, kojim je planirano poboljšanje socijalne zaštite u tim gradovima. On je dodao da su to projekti čiji su ciljevi društvenoekonomski razvoj regiona, preduzetništvo mladih, razvoj građanskog društva, inkluzije, tolerancije među mladima, unapređenje zaštite životne sredine, eko-turizma, saradnja u oblasti kulture, očuvanje tradicije… „Postoje strahovi da će ulaskom u EU ljudi izgubiti svoju tradiciju, ali mi dokazujemo suprotno, jer određenim projektima podržavamo očuvanje tradicije“, istakao je Dežer i najavio da će treći oglas za projekte prekogranične saradnje biti raspisan u aprilu naredne godine.
Zajednička budućnost
– Za doprinos miru, saradnji i stabilnosti u Evropi poslednjih 60 godina, EU je dobila Nobelovu nagradu za mir. EU je uspela da okupi i pomiri ljude koji su u prošlom veku bili na zaraćenim stranama. Veliko postignuće EU desilo se 2004, kada je u svoje članstvo primila deset novih članica, što je pokazalo da smo 15 godina posle pada Berlinskog zida, počeli da živimo, radimo i gradimo zajedničku budućnost. Jedna od ključnih poruka koju smo poslednjih godina uspeli da prenesemo je da granice ne bi trebalo da dele građane i države, već da budu linije spajanja – poručio je Dežer.
Staza prijateljstva
U nameri da se predstavi kao grad prijateljstva i saradnje, ali i da poboljša svoju turističku ponudu, Užice je osmislilo projekat pod nazivom Staza prijateljstva. On je vredan tri miliona evra, grad je već investirao 700.000 evra i očekuje podršku evropskih partnera. „Želimo da rekonstruišemo 12 kilometara saobraćajnice od gradske plaže, preko Vrutaka i Kremana, ka Mokroj gori i dalje do Višegrada, kako bi se grad, kroz obnovu pruge uskog koloseka, povezao u jedinstveni turistički prsten“, objasnio je Marković i dodao da će svaka zemlja EU na toj stazi imati svoje prepoznatljivo obeležje, kao simbol dobre saradnje sa Užicem.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.