Oružane snage u Evropi su neadekvatne, pokazuju slabe rezultate i rasipaju novac poreskih obveznika, navedeno je u izveštaju londonskog Instituta za strateške studije objavljenom pre dva dana.
Vojna saradnja Britanije i Francuske od suštinskog je značaja ukoliko Evropa želi da igra bilo kakvu učinkovitu ulogu u budućim međunarodnim krizama, piše u izveštaju IISS.

Oružane snage u Evropi su neadekvatne, pokazuju slabe rezultate i rasipaju novac poreskih obveznika, navedeno je u izveštaju londonskog Instituta za strateške studije objavljenom pre dva dana.
Vojna saradnja Britanije i Francuske od suštinskog je značaja ukoliko Evropa želi da igra bilo kakvu učinkovitu ulogu u budućim međunarodnim krizama, piše u izveštaju IISS. U poslednjih devet godina, evropske države godišnje su u raznim operacijama angažovale između 55 i 79 hiljada vojnika što, međutim, predstavlja svega 2,7 odsto od gotovo dva miliona vojnika u Evropskoj uniji. Ostatak nije dovoljno treniran za angažovanje u inostranstvu.

Ni govora o zajedničkoj armiji

U izveštaju IISS ne postoji preporuka o stvaranju neke vrste evropske armije. Naprotiv, naglašeno je da studija „predstavlja jasan podsetnik da je u Evropskoj uniji gotovo sve što se odnosi na odbranu u nadležnosti država“. Svesni političke opozicije u Britaniji, francuski zvaničnici zaduženi za odbranu i bezbednost došli su do istog zaključka i u „beloj knjizi“ prošlog meseca naveli da osnaživanje vojnih kapaciteta mora prethoditi bilo kakvom institucionalnom prekomponovanju. Predsednik Francuske Nikola Sarkozi rekao je da je Uniji potreban poboljšan plan za sprovođenje autonomnih operacija.

Evropske trupe angažovane su u operacijama različitog karaktera, od humanitarne pomoći do borbenih zadataka, posebno u Avganistanu i Iraku.
– Potrebe za većim brojem vojnika teško da su privremenog karaktera. NATO i Evropska unija planiraju čak angažman brojnijeg osoblja u ograničenim, ali zahtevnim operacijama – kaže Aleksander Nikol iz IISS.
Iznad svega, politika Velike Britanije i Francuske, prema Nikolovim rečima, odrediće sposobnost Evropske unije da u budućnosti obezbedi snažne i koherentne vojne kapacitete koji će imati efektivnu ulogu u odgovoru na međunarodne krize i dobro iskoristiti novac poreskih obveznika.
Bolja saradnja Londona i Pariza, zaključak je izveštaja, ukloniće nedostatke i nesporazume koji su vojnim komandantima stvorili probleme, posebno u trupama predvođenim NATO u Avganistanu. Reč je, pored ostalog, o različitim nacionalnim uputstvima za pravila o angažovanju u operacijama što je, na primer, ograničilo ulogu nemačkih trupa. Države EU u 2006. su na odbranu potrošile 204 milijarde evra. Međutim, u izveštaju je ukazano na to da dok pešadinaca ima dosta, nedostaju vojnici specijalizovani za više veština.
Zaključak izveštaja je da ima nedovoljno helikoptera, dok se novac troši na suviše kompanija koje proizvode opremu za sopstvena tržišta i na neadekvatne resurse za istraživanje i razvoj. „Oružane snage država Evropske unije (uz neke izuzetke)“, navedeno je u dokumentu, „očigledno nisu u stanju da sprovedu ciljeve koje su im postavile njihove vlade“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari