Međunarodni praznik rada, Prvi maj, obeležen je danas u Zagrebu tradicionalnom sindikalnom povorkom i celodnevnim programom u parku Maksimir, gde gradonačelnik Milan Bandić deli besplatne porcije pasulja.
Oko 1.500 sindikalaca učestvovalo je u povorci do parka Maksimir, uz poruku vladi premijera Zorana Milanovića da odstupi i raspiše vanredne parlamentarne izbore.
Povorka je krenula iz Radničke ceste, čime su sindikati želeli simbolički da ukažu da je ta ulica, nekada simbol hrvatske industrije, danas pretvorena u „zagrebački Wall Street“, a u njoj je sedište i Hrvatskog udruženja poslodavaca (HUP).
Najveće sindikalne organizacije u Hrvatskoj zatražile su u proglasu uoči proslave Prvog maja vanredne izbore, jer se „agoniji miliona građana Hrvatske ne vidi kraj“.
„Stotine hiljada je nezaposlenih s malim izgledima da će naći dostojan posao. Stotine hiljada zaposlenih strahuje od otkaza, od novih udara na plate, od odlaska u bednu penziju. Stotine hiljada je onih kojima uz manje plate, a uz veće režije i rate kredita ostaje sve manji deo za življenje i podizanje porodice“, navode sindikati.
Sindikalisti su optužili vladu da je „marionetska“ i da u dve i po godine mandata nije ispunila predizborna obećanja.
Hrvatski premijer Zoran Milanović ocenio je u čestitiki građanima da ovogodišnji Praznik rada Hrvatska obeležava u najtežoj ekonomskoj situaciji od završetka rata sredinom 1990-tih.
„Godine neodgovornog gomilanja dugova i života iznad stvarnih mogućnosti dovele su nas u krizu i situaciju koja traži veliki zaokret u ponašanju i vođenju države. Vlada je pokazala spremnost da to učini, ali to je projekt koji može da uspe samo ako u njemu učestvuje celo društvo“, poručio je premijer
Prvomajske praznike građani BiH će uprkos lošijim vremenskim
prilikama iskoristiti za odlazak na putovanje, u vikendice i destinacije na Jadranu.Tradicionalni prvomajski uranak oni koji ostaju u gradu obeležiće na okolnim destinacijama u prirodi i sarajevskim izletištima.
Gradovi su sve prazniji, a aranžmani za putovanja odavno su
popunjeni i, kako kažu iz sarajevskih turističkih agencija, građani uprkos besparici ipak putuju. Iz Granične policije BiH javili su da je još od juče u popodnevnim satima pojačan promet saobraćaja na graničnim prelazima prema rbiji i Hrvatskoj. Granični prelaz Doljani za prvomajski praznik tradicionalno je najfrekventniji.
U BiH neradni dani su 1. i 2. maj, a prvi radni dan nakon praznika je ponedeljak, 5. maj. Svi zvaničnici u Federaciji BiH čestitali su građanima praznik rada. Čestitku je uputio i Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine.
Međunarodni praznik rada, Prvi maj, širom Slovenije obeležen
je tradicionalnim urankom, a na ljubljanskom brdu Rožnik danas je održan prvomajski susret na kojem su govorili predstavnici sindikata.
Na prvomajskom susretu opštine Šentjernej govorila je i
predsednica vlade Alenka Bratušek.
Juče, povodom Dana rada, predstavnici Sindikata su istakli
da radnici danas ne bi smeli da se tretiraju kao „trošak rada“.
Na Rožniku je sinoć održano tradicionalno paljenje prvomajske vatre, kojem je uz mnogo jela i pića, koja, međutim, nisu bila po „sindikalnim cenama“, prisustvovao veliki broj stanovnika slovenačke prestonice.
Sinoć su u prvomajskom paljenju vatre i bakljadi učestvovali
i brojni građani mesta Ruše i Maribora. U Sloveniji se Prvi maj kao državni praznik slavi od 1948. godine bez prekida.
Protestnim šetnjama ulicama Podgorice dve sindikalne organizacije danas su odvojeno obeležile Međunarodni praznik rada, Prvi maj.
Šetnjama, koje simbolično treba da ukažu na položaj radnika, pridružio se mali broj ljudi, iako su, prema ocenama sindikata, radnička prava u Crnoj Gori sve ugroženija, a standard sve lošiji.
Predsednik Savez Sindikata Crne Gore (SSCG) Marko Nikčević
poručio je nakon protestne šetnje da će Sindikat „naterati državu da se
bavi svojim poslom“ i pitanjima „socijale“.
Protest SSCG završen je koncertom, dok je druga sindikalna
organizacija, Unija slobodnih sindikata (USSCG), protestnu šetnju posvetila mladima.
U Uniji su ukazali na probleme mladih u društvu i činjenicu da oni sve teže dolaze do posla. Ukazano je i na to da obrazovni sistem jedan od razloga zbog koga se mladi teško zapošljavaju.
Atina: Protesti zbog mera štenji i za prava radnika
Hiljade ljudi protestovalo je danas u Atini zbog oštrih mera štednje u toj zemlji, zahtevajući socijalnu Evropu i ističući da je bogatstvo proizvod napora radnika. Skup Fronta radnika, blizak Komunističkoj partiji, okupio je oko 8.000 demonstranata u centru grada, procenila je policija. Drugi skup organizovali su sindikati GSEE i Adedi u blizini trga Sintagma, a na njemu je učestvovalo više stotina ljudi. Policija je blokirala centar grada i zaustavila saobraćaj.
Moskva: Na Crvenom trgu više od 100.000 ljudi
Oko 100.000 osoba okupilo se danas na Crvenom trgu u Moskvi
povodom Međunarodnog praznika rada, kako bi učestvovalo u prvomajskoj šetnji prvi put organizovanoj na tom trgu u blizini Kremlja od 1991. godine. Učesnici skupa nosili su ruske zastave, balone u bojama nacionalne zastave i transparente sa natpisima „Ponosan sam na svoju zemlju“ i „Putin je u pravu“. Šetnju u kojoj je učestvovalo više od 100.000 ljudi, predvodio je gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin, a u njoj su učestvovali i predstavnici sindikata koji su pozdravljali i nedavno pripajanje Krima Ruskoj Federaciji. „Vetar slobode duva nad Krimom“, „Moskva-Sevastopolj, gradovi heroji“, uzvikivali su okupljeni
.
Istanbul: Suzavcem i vodenim topovima na demonstrante
Turska policija suzavcem i vodenim topovima rasterala je danas u Istanbulu stotine demonstranata koji su pokušali da se, uprkos zabrani vlasti skupova povodom 1. maja, Međunarodnog dana rada, okupe na trgu Taksim. Policajci su uz pomoć vodenih topova rasterali grupu demonstranata koja je pokušala da probiju policijske barikade u četvrti Bešiktaš, kako bi stigla do obližnjeg trga Taksim Hiljade demonstranata okuplja se u različitim delovima Istanbula radi obeležavanja 1. maja, uprkos zabrani vlade o odrzavanju protesta na trgu Taksim. Demonstranti se okupljaju i u drugim gradovima, prenosi AP. Trg Taksim tradicionalno je mesto okupljanja demonstranata koji protestuju protiv turske vlade, a 1. maj u Turskoj ima i posebno značenje zbog napada iz 1977. kada je na tom trgu pucnjevima iz obližnje zgrade ubijeno 34 ljudi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.