Šef Delegacije Evropske unije (EU) Sem Fabrici rekao je danas da je Srbija ostvarila napredak u poslednjih nekoliko godina u pogledu borbe priotiv diskriminacije LGBTIQ osoba što se može videti na primeru organizovanja Prajda i naglasio kako još ima potrebe za debatovanjem o pravima LGBTIQ populacije.
Fabrici je na tribini povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije (IDAHOT) u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) rekao da je cilj EU obezbeđivanje prava svih pojedinaca da vole onoga koji je drugačiji i naglasio da će se EU angažovati u dijalogu i podršci organizacijama civilnog društva koje brane ljudska prava i poštovanje različitosti.
Fabrici je rekao da EU pokušava da zasnuje politiku na osnovu podataka, a da podaci iz anketa iz 2019. godine kažu da je 43 odsto LGBTIQ osoba u Srbiji i dalje suočeno sa diskriminacijom, dok je kod trans osoba taj procenat i do 60 odsto.
On je rekao da će Evropska komisija insistirati na tome da u Srbiji postoji politički dijalog sa pripadnicima LGBTIQ populacije i da će o tome biti reči i u izveštaju o napretku Srbije.
Fabrici je ukazao da diskriminacija na osnovu roda postoji u Srbiji i dodao da je u pitanju „vrlo osetljiva grupa“, prema kojoj je „odnos negativan“, i da su pripadnici LGBTIQ izloženi netoleranciji, „pa čak i nasilju“.
On je rekao da je dobro što je nedavni događaj napada na jednog pripadnika LGBTIQ populacije brzo procesuiran, ali se upitao koliko takvih slučajeva nikada nije ni prijavljeno i ocenio da „ne postoji odgovarajuća reakcija nadležnih organa“.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković naglasila je da nove generacije treba učiti „da smo svi jednaki, ali i posebni“ i „da nam te različitosti pružaju mogućnost da se razvijamo kao društvo“.
Ona je rekla da „moramo učiniti sve“ da se pripadnici LGBTIQ populacije osećaju „istinski ravnopravno i prihvaćeno“.
Zamenica Zaštitnika građana Jelena Stojanović podsetila je na inicijitive i predloge koje je ombudsman uputio državnim organima u cilju zaštite prava LGBTIQ osoba.
Ona je nevela da se LGBTIQ osobe susreću sa pretnjama i napadima i naglasila da im ombudsman pruža podršku.
Stojanović je ocenila kako „stanje na terenu pokazuje da je „ozbiljan put pred nama da se LGBTIQ osobama omogući da normalno žive“ u svojoj sredini i društvu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.