Medicinski fakultet u Nišu je prošlog vikenda najavio da će podneti krivične prijave zbog klevete i uznemiravanja javnosti protiv trojice predstavnika Granskog sindikata prosvete UGS Nezavisnost koji su izneli optužbe o višegodišnjem „kriminalu i korupciji“ na toj visokoškolskoj ustanovi.
Medicinski fakultet u Nišu je prošlog vikenda najavio da će podneti krivične prijave zbog klevete i uznemiravanja javnosti protiv trojice predstavnika Granskog sindikata prosvete UGS Nezavisnost koji su izneli optužbe o višegodišnjem „kriminalu i korupciji“ na toj visokoškolskoj ustanovi. Dekan Milan Višnjić oštro je negirao optužbe, uz tvrdnju da su „pojedinci“ namerno fabrikovali ovakve „dezinformacije“ upravo u vreme afere „Indeks“, kako bi isposlovali njegovu smenu sa funkcije. On je kazao da će na više optužbi odgovoriti krivičnim prijavama jer one nanose štetu fakultetu, Univerzitetu i gradu Nišu.
KARANOVIĆ: Šokirana sam
– Šokirana sam ovakvim prozivkama dekana Medicinskog fakulteta Višnjića. Kategorički tvrdim da nemam ništa sa optužbama na njegov račun. Ako nastavi sa ovakvim prozivkama biću prinuđena da protiv njega podnesem privatnu tužbu za klevetu – kaže za Danas državni sekretar Ministarstva zdravlja Nevena Karanović i dodaje da optužbe protiv Višnjića nemaju veze sa Ministarstvom zdravlja.
Ona precizira da je „dva puta odbila“ ponude da bude profesor na Medicinskom fakultetu, koje je dobijala preko posrednika. – Verovatno bih konkurisala za to mesto da je konkursa bilo, ali oni nisu bili raspisivani – kaže. Takođe, kategorički negira i tvrdnje da je pokušala da „instalira“ svoje kandidate za rukovodstvo na Medicinskom fakultetu koji su bliski njenoj stranci G17 Plus. Precizira da Višnjićev protivkandidat na prošlogodišnjem izboru za dekana Petar Bošnjaković i nije član te stranke.
Na prošlonedeljnoj konferenciji za novinare, potpredsednik Granskog sindikata prosvete UGS Nezavisnost Tomislav Živanović pozvao je policiju i pravosuđe da ispitaju odgovornost dekana Višnjića, ali i republičkog ministra prosvete i sporta Slobodana Vuksanovića i njegove pomoćnice Emilije Stanković, koja je nedavno uhapšena u aferi „Indeks“, u vezi sa „nelegalnim radom privatnog univerziteta u Luganu u Švajcarskoj“ na kojem predaju profesori niškog Medicinskog fakulteta. Bivši šef obezbeđenja tog fakulteta Zoran Đorđević je tada dodao da je već podneo krivične prijave zbog „mita, korupcije i utaje poreza u milionskim iznosima u švajcarskim francima“ tokom saradnje ovog fakulteta i univerziteta u Luganu, uz tvrdnju da je „prljavi novac u koferima išao i prema ministru Vuksanoviću i njegovoj nedavno uhapšenoj pomoćnici Stanković“, zbog čega se, po njegovoj oceni, o tome i ćuti. Niko od sindikalaca nije dao potpuno precizan odgovor zašto se tek sada otvara „slučaj Lugano“ koji postoji već skoro dve decenije.
– Imamo indicije da je republičkom Ministarstvu prosvete još pre tri godine stigla nota ambasada Švajcarske i Italije u Beogradu u kojima se zahteva obustava nelegalnih troipogodišnjih studija u Luganu, čije su posledice pogubne za studente, jer se u Švajcarskoj i Italiji te diplome ne mogu nostrifokovati. Indicije govore da se niškim profesorima honorari za predavanja i vežbe u Luganu isplaćuju na ruke, dakle na crno, te da niko ne zna koji su to iznosi i gde novac završava. Pojedinci iz UGS Nezavisnost sa Medicinskog fakulteta su se zbog ovoga više puta obraćali ministru Vuksanoviću, kao i njegovoj pomoćnici Emiliji Stanković. Sva ukazivanja na višegodišnje zloupotrebe „završila“ su se Stankovićkinim odgovorom da bi za rešavanje ovog i drugih problema na niškom Medicinskom fakultetu „trebalo da se obrate organima upravljanja na fakultetu – upozorio je Živanović.
Živanović je kazao da je nadležnima „slučaj Lugano“ poznat već godinama . On se pozvao na izveštaj Komisije Ministarstva prosvete iz aprila 2004. godine, u kojem je naložena obustava izvođenja nastave u inostranstvu do dobijanja saglasnosti Vlade Srbije, kako nalaže Zakon o univerzitetu. Komisija je tada konstatovala da studije medicine u Luganu traju samo tri i po godine, što je protivno Zakonu o univerzitetu i statutima Univerziteta i fakulteta. „Medicinski fakultet održava nastavu u Luganu na studijskim grupama medicina i stomatologija bez saglasnosti Vlade Srbije, bez pravno valjane dokumentacije, kao i bez dokaza o pojedinačnim uplatama školarine za ove studije koja iznosi 3.000 švajcarskih franaka za prvu godinu studija“, navedeno je u izveštaju.
U njemu se precizira da je od 1997. do sredine 2004. godine na studijsku grupu stomatologije u Luganu upisano 78 studenata. U školskoj 2003/4. godini evidentiran je upis 11 studenata – stranih državljana. „Uvidom u pojedina dosijea studenata utvrđeno je da ih je fakultet upisivao bez dokaza o završenoj srednjoj školi. Dokumentacija ovih studenata je neoverena i uglavnom nije prevedena na srpski jezik“, navodi Komisija uz zaključak da je ovakav upis studenata „izvršen u suprotnosti sa odredbama člana 28 i 36 Zakona o univerzitetu“.
– Policiji sam podneo krivičnu prijavu protiv dekana Višnjića, ali i ministra Vuksanovića, njegove nedavno uhapšene pomoćnice Stanković, kao i njegovog drugog pomoćnika, sekretara i šefa kabineta. U prijavi sam ukazao na spregu kriminala i korupcije, jer indicije govore da su deo novca delili niški profesori, a da je deo odlazio u Ministarstvo prosvete. Čak sam i lično otišao u policiju i rekao – uhapsite me, jer sam kao vozač iz Lugana dovezao 860 hiljada švajcarskih franaka i stavio ih dekanu na sto- tvrdio je otpušteni Zoran Đorđević, uz zaključak da je Lugano „eksport-import posao sa diplomama, na štetu studenata“.
Dekan Milan Višnjić oštro negira ovakve optužbe, navodeći da su studije u Luganu „izmislili“ bivši čelnik, a i njegov prethodnik na Medinskom fakultetu. On kaže da je od njegovog dolaska na funkciju dekana pre šest godina uveden red u ovom „slučaju“, tako da „već godinama“ nema ničeg nezakonitog u vezi sa tim studijama. – Potpuno je neshvatljivo da se sada i naprasno izvlači „slučaj Lugano“ i propusti njegovih predhodnika pripisuju njemu – kaže on.
– U Luganu sada ne postoji nikakva „ispostava“ našeg fakulteta. Tamo se nalazi samo Agencija koja priprema strane studente za upis na Medicinski fakultet u Nišu. U toj Agenciji oni uče srpski jezik i preko nje uplaćuju školarinu, tako da je tok novca potpuno legalan i transparentan. Nema govora o nekakvim uplatama školarina na crno ili navodnom odlasku dela tog novca u Ministarstvo prosvete. Ja i ne poznajem ministra Vuksanovića, nikada ga nisam sreo, niti razgovarao sa njim, i takve optužbe predstavljaju nedopustivu klevetu. Kleveta je i tvrdnja da studenti koji se u Luganu pripremaju za upis kod nas studiraju tri i po godine. Od kada sam ja dekan oni studiraju pet godina, kao i svi drugi, u skladu sa Zakonom o univerzitetu. Takođe, oni pohađaju nastavu, i teorijsku i praktičnu, isključivo na našem fakultetu u Nišu – kaže Višnjić za Danas.
Višnjić kaže da je tačno da je u trenutku upravnog nadzora Komisije pre tri godine dokumentacija u vezi sa Luganom bila nepotpuna, jer je zbog zakonske obaveze da je čuva deset godina „jedan njen deo bio uništen“. Kaže da se od tada sve (srednjoškolske) diplome stranih studenata koji se u Luganu upisuju na niški Medicinski fakultet šalju na nostrifikaciju u resorno ministarstvo. – Žao mi je što Italija i Švajcarska ne priznaju diplome studenata koji su ranije upisivani u Luganu, ali ni ja ne bih priznavao diplomu medicine koja se završavala za tri i po godine – kaže on.
– Moje informacije govore da iza sadašnjeg napada na mene zapravo stoji državni sekretar Ministrstva zdravlja Nevena Karanović. Pretpostavljam da razlozi za to leže u činjenici da nije izabrana za profesora na našem fakultetu, kao i da njeni kandidati za dekana i rukovodstvo fakulteta, bliski G17 Plus, nisu prošli na prošlogodišnjem izboru, već je poverenje ukazano meni. Cilj ovih napada je moja smena sa funkcije dekana, a možda i hapšenje, na krilima afere „Indeks“ – tvrdi dekan Medicinskog fakulteta, koji tu funkciju obavlja u četvrtom mandatu, što je tada bilo sporno za Ministarstvo prosvete, koje se sada „ućutalo“.
Višnjić negira i druge optužbe UGS Nezavisnost koje se tiču nelegalnog upisa studenata na grupi za engleski jezik, kao i osnivanja studijske grupe za medicinske sestre (tehničare) pre nego što su takve studije regulisane zakonom. Ove optužbe se vezuju za daleko skoriji datum od „slučaja Lugano“, a zbog upisa studenata na grupi za engleski jezik dekan je nedavno osuđen uslovno na šest meseci zatvora, na šta se žalio, tako da je postupak u toku.
Nastavlja se
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.