Sva četiri tima na ovosezonskom fajnal-foru osvajala su titulu prvaka Evrope. Pariz je u dosadašnjoj istoriji četiri puta bio organizator završnog turnira u najelitnijem takmičenju na Starom kontinentu, dok je košarkašima Partizana nadmetanje u hali Bersi zapravo četvrto učešće na fajnal-foru Evrolige.
Epicentar evropske klupske košarke biće dobro poznata hala smeštena na obali reke Sene. Neverovatan svež miris i vizuelan izgled hale umnogome podmlađuju ovaj sportski objekat koji je izgrađen pre 26 godina. U skladu sa modernom arhitekturom, nalik muzeju Luvr, hala je satkana od brojnih manjih staklenih piramita, „nalepljenih“ jedan na drugi pod raznim uglovima. Zbog svoje veličine, ali i polivalentnosti, u njoj se organizuju takmičenja u košarci, rukometu, atletici, gimnastici, tenisu, biciklizmu, boksu i naravno razni muzički koncerti. Njen pun naziv „Palais Omnisports de Pariz-Bercy“ potpuno odgovara performansama ove pariske lepotice. U narodu se ustalio naziv Bersi zbog činjenice da se nalazi u istoimenom kraju koji je tačno pre 150 godina pripojen glavnom gradu Francuske. Zelenilo i čistoća u blizini hale samo ukazuju na svest i potrebu meštana da sačuvaju originalnost i čistu lepotu ovog prelepog sportskog objekta.
Što se tiče unutrašnjosti, tribine su izgrađene pod optimalnim uglom, tako da je pogled skoro perfektan bez obzira na mesto gde se nalazi navijač. One su smeštene tik uz parket, zbog čega je akustičnost dodatno pojačana i ukoliko je hala ispunjena do poslednjeg mesta, ambijent je umnogome sličan onome u Pioniru. Parket je lakiran neposredno pre dolaska košarkaša Olimpijakosa, Barselone, CSKA i Partizana. Osvetljenje je izvanredno, dok je signalizacija na semaforima odlična. Organizator je uložio tri miliona evra, a najveća pažnja posvećena je obezbeđenju ne samo igrača već i navijača. U halu nije ušao niko ko je imao sitan novac, upaljače ili je bio u pijanom stanju.
Bersi je prvi put bio organizator završnog turnira 1991. godine kada je POP 84 (odnosno Jugoplastika) po treći put zaredom osvojio titulu šampiona Evrope, tako što je u finalu savladao Barselonu (72:67). Nedugo zatim, na istom mestu 1997. vinovnici neverovatnog finala bili su Panatinaikos i Barselona. PAO je zahvaljujući sudijskoj grešci i priznatoj „banani“ Stojana Vrankovića, iako je lopta bila u silaznoj putanji, savladao Katalonce (67:66), tako da su predvođeni Božidarom Maljkovićem, Atinjani prvi put osvojili pehar namenjen najboljoj ekipi na Starom kontinentu. Makabi je 2001. u Bersiju u finalu Suprolige bio bolji od Panatinaikosa (81:67), Izraelci su tako postali prvi i jedini šampioni Suprolige, pošto su već naredne sezone dve lige, Suproliga i Uleb, postali jedno takmičenje.
Paprena cena karata
Ljubitelje košarke koji do početka fajnal-fora nisu uspeli da kupe karte, sačekali su tapkaroši namereni da ih pošteno oderu. Naime, cene ulaznica za oba polufinalna meča koštaju neverovatnih 500, odnosno 600 evra za bolja mesta u hali.
Juniori FMP dobro startovali
Zvanični šampioni Evrope u juniorskoj konkurenciji, košarkaši FMP posle startne pobede nad Benetonom (111:85), trijumfovali su i u drugom kolu protiv Splita (74:72). Treći meč u grupi A „panteri“ će igrati u subotu (12.45) protiv Unikahe, a pobednik ovog meča sastaće se u nedeljnom finalu sa prvoplasiranim timom iz grupe B.
Danilović se vratio u Beograd
Predsednik Partizana Predrag Danilović zbog smrtnog slučaja u familiji vratio se u četvrtak kasno uveče za Beograd. Prvi čovek Olimpijskog komiteta Vlade Divac zajedno sa suprugom i tim-menadžerom reprezentacije Srbije Miroslavom Berićem doputovao je u Pariz, gde će prisustvovati fajnal-foru, kao i Zoran Stevanović, jedan od igrača koji su 1992. u Istanbulu osvojili titulu šampiona Evrope i koordinator mlađih selekcija crno-belih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.