Fajzer najbliži vakcinaciji najmlađih 1Foto: EPA-EFE/Sean Gallup

Među vakcinama protiv kovida 19 koje su odobrene za upotrebu u Americi i Evropi, Fajzer-Biontek, Moderna, Džonson i Džonson, AstraZeneka najavili su odnosno započeli ispitivanja svojih vakcina među decom, a prema dosadašnjim rezultatima najbliža da dobije odobrenje za upotrebu među najmlađima je američko-nemačka vakcina, koja se trenutno daje starijima od 16 godina.

Nakon rezultata studije koja je obuhvatila tinejdžere uzrasta od 12 do 15 godina Fajzer je predao zahtev Američkoj agenciji za hranu i lekove (FDA) da proširi starosno ograničenje za njihovu vakcinu u Americi, a isti zahtev predat je i Evropskoj agenciji za lekove (EMA). Očekuje se da regulatorna tela tokom narednih nedelja daju svoju mišljenje.

Istovremeno, Fajzer nastavlja svoja ispitivanja i na mlađoj populaciji, tako da se prema rečima šefa Bionteka Ugura Šahina rezultati studije za uzrast od pet do 12 godina očekuju u julu, a u septembru za još mlađu decu. Govoreći za nemački Špigel, Šahin je takođe kazao da očekuje da će tinejdžeri starosti od 12 do 15 godina već od juna moći da prime vakcinu.

Rezultati studije u starosnoj grupi od 12 do 15 godina, koja je obuhvatila 2.260 ispitanika, pokazali su da je među onima koji su dobili placebo 18 se zarazilo korona virusom, dok među grupom koja je vakcinisana niko nije oboleo, pa je stoga rečeno da je vakcina 100 efikasna, kao i da je bezbedna pošto su primećena ista neželjena dejstva  kao i među odraslima.

Fajzer je takođe saopštio da vakcina proizvodi snažan antitelni odgovor, jači od onoga koji je primećen u ranijim ispitivanjima u starosnoj grupi od 16 do 25 godina.

Upravo je posmatranje imunog odgovora veoma značajno u ispitivanju efikasnosti vakcine među decom s obzirom na to da istraživanja među najmlađima obuhvataju tek par hiljada ispitanika za razliku od ispitivanja koja su rađena među starijima, a u koja su bile uključene desetine hiljada dobrovoljaca, i koja su poredila zaražavanje među vakcinisanima i onima koji su dobili placebo.

Istovremeno, Moderna sprovodi dve paralelne studije na različitim uzrasnim grupama. Rezultati ispitivanja vakcine u grupi od 12 do 17 godina, koja obuhvata 3.000 ispitanika, trebalo bi da budu poznati do leta, dok je istovremeno u martu započeto ispitivanje među decom mlađom od 12 godina, u kojoj se nalaze i šestomesečne bebe, i koja će obuhvatiti 6.750 zdrave dece.

Deca će primiti dve doze vakcine u razmaku od 28 dana i to tako što će različitim uzrasnim grupama biti date različite doze. U svakoj grupi deca koja budu prva dobijala vakcinu primiće najmanje doze i potom će biti praćena da bi se kasnije ostalima davala veće doze. Ispitanici će biti praćeni godinu dana kako bi se sagledala bezbednost i efikasnost vakcine među najmlađima.

Među farmaceutskim kućama koje su takođe najavile ispitivanja svojih vakcina među mlađom populacijom bili su AstraZeneka i Džonson i Džonson, međutim ta ispitivanja su trenutno pauzirana zbog istrage o pojavi krvnih ugrušaka kod starijih koji su primili ove vakcine.

Ispitivanje AstraZenekine vakcine među decom starosti od šest do 17 godine počelo je u februaru da bi potom bilo obustavljeno, nakon što je EMA saopštila da izgleda da postoji veza između primanja vakcine i pojave trombova.

Govoreći za BBC, profesor na Oksfordu Endru Polard rekao je da iako ne postoji zabrinutost za bezbednost mlađih ispitanika, čekaju se dodatne infromacije od agencije za lekove Ujedinjenog Kraljevstva o slučajevima tromboze među odraslima.

Džonson i Džonson takođe je najavio ispitivanje svoje vakcine među decom, prvo među tinejdžerima starijim od 12 godina a potom i među mlađom decom.

Prema dosadašnjim podacima, najmlađi su u zdravstvenom pogledu i dalje najmanje pogođeni pandemijom korona virusa, s obzirom da u većini slučajeva bolest prolazi ili bez simptoma ili sa lakšim simptomima. Kako je nedavno kazao predsednik Udruženja pedijatara Srbije Georgios Konstantinidis za Danas, procenjuje se da je smrtnost jedan na 1.000 među decom, odnosno jedan na 2.000 među novorođenčadima.

Razlog zbog koga se međutim sve više govori o vakcinaciji dece jeste na jednoj strani postizanje kolektivnog imuniteta (najmlađi čine značajan deo ukupnog broja stanovnika tako da se bez njih ne može dostići 80 odsto zaštićenih koji su potrebni da bi se stvorio kolektivni imunitet), a na drugoj zbog sprečavanja prenosa virusa. Očekuje se naime da kako sve više odraslih bude vakcinisano tako virus počne sve više da se širi među mladima.

Entoni Fauči, direktor Američkog instituta za alergije i zarazne bolesti, kazao je nedavno da očekuje da će deca svih uzrasta u Americi moći da prime vakcinu na početku 2022. godine. Istovremeno, Nacionalna zdravstvena služba u UK (NHS) razvila je plan o mogućoj vakcinaciji učenika srednjih škola starijih od 12 godina na početku naredne školske godine.

I Novavaks počinje ispitivanje

Novavaks vakcina, koja još nije dobila odobrenje FDA za upotrebu u Americi, biće ispitivana među adolescentima uzrasta od 12 do 17 godina od ove nedelje, a očekuje se da tokom leta počnu i ispitivanja u uzrastu od šest do 11 godina. Novavaks vakcina je prema rečima proizvođača efikasna 90 odsto među odraslima.

Novo uputstvo o vakcinama

Najnovije Stručno-metodološko uputstvu (SMU), koje je sastavio Institut za javno zdravlje Batut, predviđa da se Fajzer vakcina može dati tinejdžerima starosti od 16 do 17 godina kao i trudnicama. Vakcina se adolescentima može dati na osnovu preporuke pedijatra, pri čemu obrazac saglasnosti za vakcinaciju potpisuje lice koje se vakciniše u skladu sa Zakonom o pravima pacijenata, navodi se u SMU. Istovremeno, dokument ističe da trudnoća nije kontraindikacija za dobijanje Fajzer vakcine, te da trudnice nakon prvog trimestrala mogu primiti ovo cepivo, uz konsultaciju sa svojim ginekologom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari