Studenti Fakulteta bezbednosti stupili su u ponedeljak u blokadu, prateći tako brojne kolege koje blokiraju fakultete širom Srbije.
Za deo javnosti ova blokada je bila iznenađenje zbog toga što je deo nastavnog kadra Fakulteta bezbednosti bio angažovan u BIA, Vojsci i Ministarstvu unutrašnjh poslova.
Dekan ovog fakulteta Mladen Milošević za Danas kaže da su sve nastavne aktivnosti obustavljene dok traje studentska blokada, radi pružanja podrške studentima u ostvarivanju prava na slobodno izražavanje i miran protest.
Međutim, on ne smatra da je blokada studenata bezbednosti po nečemu drugačija.
„Ne smatram da protest naših studenata ima „posebnu težinu“ jer su i oni deo Univerziteta u Beogradu i ni po čemu se ne razlikuju od svojih kolega“, kaže Milošević.
Petar Bošković, nekadašnji načelnik Uprave za odnose sa javnošću Vojske Srbije, kaže za Danas da je Fakultet bezbednosti deo Univerziteta u Beogradu, pa samim tim njegovi studenti imaju istu težinu kao i ostali na univerzitetu.
„Održao sam par predavanja o kriznim situacijama na Fakultetu bezbednosti, ovo jeste jedna krizna situacija i mislim da se studenti u ovom trenutku adekvatno ponašaju“, kaže Bošković.
On smatra i da bi profesori trebalo da podrže studente koji stupaju u blokade.
„Ukoliko su studenti odlučili da stupe u štrajk, smatram da i profesori treba da ih podrže bez obzira na to da li su to ljudi koji su radili u BIA, iz vojske, ili iz Ministarstva unutrašnjih poslova“, navodi Bošković.
Kaže i da podžava studentske blokade i poručuje političarima da u ovom trenutku mogu mnogo da nauče od mladih.
„Ovo je škola za mlade, nešto u čemu treba da istraju, i ova vlast bi trebalo da uči od studenata“, zaključuje Bošković.
Nekadašnji direktor Vojno-bezbednosne agencije Momir Stojanović kritički je nastotrojen prema Fakultetu bezbednosti, jer kako kaže, kriterijum za nastavni kadar na tom fakultetu je značajno opao.
„S obzirom na nastavni kadar na Fakultetu bezbednosti, uz čast izuzecima, mislim da taj fakultet u nekom naučnom i profesionalnom smislu, po meni, ne predstavlja neku važnu instituciju“, kaže Stojanović.
Za njega ova blokada nije ništa većeg značaja od blokade nekog drugog fakulteta.
Profesor Faulteta političkih nauka i poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević kaže za Danas da je, prema njegovom mišljenju, blokada Fakulteta bezbednosti dobra vest jer je to jedan od takozvanih „sistemskih fakulteta“.
„Sve više takozvanih ‘sistemskih’ fakulteta daje podršku blokadi ili makar obustavlja nastavu tokom blokade. Zahtevi studenata su toliko zdravorazumski da ih je teško ne podržati. Ove blokade su zaštita opštih načela, ljudskosti i odbrana integriteta profesije od beskonačnih manipulacija i kontrole vlasti“, kaže Pavićević.
Dodaje, da je važno i profesori, uprave fakulteta i univerziteta javno daju podršku studentima.
„U kakvim uslovima očekuju da će raditi građevinari, pripadnici bezbednosnih službi, pravnici, lekari i ostali, ukoliko moraju da potpisuju, tuku, nadgledaju ili sude prema interesima oligarhije na vlasti“, kaže Pavićević.
Ocenio je i da je borba studenata, borba svih građana Srbije i da je „posebno je važna podrška ‘sistemskih’ fakulteta“.
Predsednik stranke Srbija centar (SRCE), Zdravko Ponoš kaže da bi se iznenadio da je Fakultet bezbednosti ostao po strani.
„Studenti tog fakulteta su možda i upućeniji od svojih kolega sa drugih fakulteta da prepoznaju kada neko ugrožava bezbednost države i njenih građana“, kaže Ponoš.
Dodaje da njima nije moglo da promakne kako ova vlast ugrožava bezbednost države i građana.
„Normalno je da su reagovali na način kako i dolikuje studentima, ljudima koji će sutra ovu zemlju pridizati iz blata. Preostaje da vidimo da li će nastavnici reagovati kako dolikuje onima koji imaju sreću da imaju takve studente“, zaključuje Ponoš.
Studenti Fakulteta Bezbednosti u Beogradu u ponedeljak su započeli blokadu i time se pridružili ostalim studentima koji širom Srbije blokiraju svoje fakultete tražeći da se ispune zahtevi koji se tiču tragedije U Novom Sadu ali i napada na studente od početka blokada.
Studentske blokade fakulteta su počele pre nešto više od dve nedelje i od tada se svakog dana priključuju novi fakulteti širom Srbije.
U sklopu Univerziteta u Beogradu ima ukupno 31 fakultet, od kojih je u trenutku pisanja ovog teksta, 25 u blokadi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.