Fakultet ne želi da govori o doktoratu Siniše Malog 1Foto: FoNet Beoinfo

Hoće li i kada slučaj osporenog doktorata gradonačelnika Beograda Siniše Malog dobiti epilog, pitanje je na koje uprava Fakulteta organizacionih nauka (FON) ne želi da odgovori javnosti.

Pokušaji redakcije Danasa da od dekana te visokoškolske ustanove Milije Suknovića dobije informacije da li je Etička komisija FON-a razmatrala primedbe na doktorsku disertaciju Siniše Malog, nisu urodili plodom.

Na Univerzitetu u Beogradu (UB) rečeno nam je da je „slučaj“ gradonačelnika trenutno u proceduri na FON-u, da oni imaju etičku komisiju, da dalje treba da obrazuju stručnu komisiju i sprovedu proceduru u skladu sa Pravilnikom o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova. Prorektor za nauku UB Živan Lazović kaže za Danas da Univerzitet nema nema informacije u kojoj fazi se FON trenutno nalazi, niti je pomenutim pravilnikom predviđeno da ih fakultet o tome izveštava.

– Univerzitet predstavlja samo drugostepenu instancu, odnosno radi po dostavljenim žalbama učesnika u postupku. Fakulteti vode evidenciju o izrečenim merama i nemaju obavezu da dostavljaju odluke Univerzitetu. Pretpostavljamo da je FON započeo postupak, ali kada se uzmu u obzir rokovi predviđeni Pravilnikom, postupak može da traje nekoliko meseci – navodi Lazović.

Senat UB letos je usvojio Pravilnik o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova, Kodeks profesionalne etike i pravilnike o radu univerzitetskog Odbora za profesionalnu etiku i etičkih komisija fakulteta, kojim je odgovornost za utvrđivanje plagijata prebačena na visokoškolske ustanove, kao prvostepene instance.

Prijave koje su ranije došle do Univerziteta prosleđene su fakultetima, a po istoj proceduri treba da bude razmatran i slučaj Siniše Malog. Podsetimo, kada je u javnosti osporen doktorat gradonačelnika i FON odbacio tvrdnju da je reč o plagijatu, Senat je tražio da se o izveštaju tog fakulteta izjasni Veće naučnih oblasti pravno-ekonomskih nauka. Međutim, Veće to nije želelo da učini dok se ne usvoje pravilnici kojim se precizira celokupna procedura.

Nakon toga, Univerzitet u Beogradu je početkom oktobra prosledio fakultetima 16 predmeta – prijava plagijata, o kojima bi trebalo da se izjasne njihove etičke komisije. Pored FON-a, po jedna prijava prosleđena je Biološkom, Fakultetu bezbednosti, Farmaceutskom, Fakultetu političkih nauka, Rudarsko-geološkom, dve prijave upućene su Tehnološko-metalurškom fakultetu, tri Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja, a pet Pravnom.

– Ostalih 15 prijava se odnose na druge oblike neakademskog ponašanja i one još nisu prosleđene, jer treba da se završe po starim propisima do januara 2017. Ako dotad ne budu okončane, biće prosleđene fakultetima – kaže prorektor Lazović.

Pravni: Nema prijava za plagirane doktorate

Među predmetima koji su sa Univerziteta u Beogradu prosleđeni na rešavanje Pravnom fakultetu nema prijava za plagirane doktorate, već je reč o sumnjama da su neki autori prilikom pisanja naučnog članka, odnosno udžbenika koristili veće delove iz radova drugih autora bez navođenja njihovog imena. Dekan Pravnog fakulteta Sima Avramović kaže za Danas da je 24. oktobra formirana etička komisija koja će vrlo brzo početi da radi, a njen prvi zadatak biće donošenje fakultetskih pravilnika.

– Očekujemo da će etička komisija mnogo brže rešiti sve slučajeve koji su joj preneti u nadležnost, utoliko pre što je o nekima od njih fakultetsko Nastavno-naučno veće već raspravljalo – navodi Avramović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari