Glavna pobunjenička grupa u Kolumbiji Oružane revolucionarne snage (FARK) oslobodila je juče desetoro zarobljenika, što se tumači kao gest dobre volje. Iako je pohvalio potez FARK-a, predsednik Kolumbije Huan Manuel Santos naglasio je da to nije dovoljno da bi bili pokrenuti razgovori o miru.


Zarobljenici su proveli između 12 i 14 godina u zatvorima u džunglama, a levičarski FARK ih je zarobio kada je bio u punoj vojnoj snazi. FARK, najstariju latinoameričku pobunjeničku grupu oslabila je kolumbijska vojska uz podršku SAD. Grupa je juče oslobodila šestoricu policajaca i četvoricu vojnika. FARK, međutim, još drži u zatočeništvu civile čiji broj nije poznat. Oslobođeni su na sigurno transportovani helikopterom brazilske vojske. U gradu Vilavićenćo dočekali su ih rođaci i prijatelji, a pre nego što su otputovali u Bogotu prošli su lekarski pregled.

– Dobro došli na slobodu, vojnici i policajci Kolumbije. Dugo ste je čekali, ali sada je konačno vaša na zadovoljstvo cele zemlje – kazao je Manuel Santos u predsedničkoj palati, prenose agencije. On je, međutim, upozorio da će Vlada nastaviti da se bori protiv pobunjenika dok god svi taoci ne budu pušteni na slobodu. Kolumbijski predsednik je oslobađanje zatvorenika nazvao „veoma važnim korakom u ispravnom pravcu“ i istakao da želi dokaze da FARK, koji se digao na oružje 1964, zaista namerava da prestane sa otmicama i ucenama.

Taoci su oslobođeni uz pokroviteljstvo Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (ICRC) i grupe kolumbijskih posrednika na čijem je čelu bivši senator Pjedad Kordoba.

FARK se bori za vlast u Kolumbiji od 1960-ih. Međutim, u proteklih deset godina zadati su mu ozbiljni udarci, budući da je izgubio nekoliko komandanata. Pobunjenici su dugi niz godina pokušavali da zarobljene pripadnike bezbednosnih snaga Kolumbije koriste kao oruđe za ucenu, te su za njihovo oslobađanje tražili oslobađanje svojih pripadnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari