Farmakolog: Nema magičnog leka protiv kovida, antibiotike ne davati „rutinski“ 1Ilustracija, vitamnini i lekovi Foto: Pixabay / ulleo

Upotreba antibiotika u lečenju od kovida je prevelika dok pacijent još nema upalu pluća i nije potrebno „rutinski“ davati antibiotike, rekao je za N1 doktor Srđan Pešić sa Katedre za farmakologiju sa toksikologijom Medicinskog fakulteta u Nišu.

Kako navodi N1, Pešić je naveo da antibiotici mogu da naštete, pa nam se može desiti da posle ne možemo da lečimo banalne infekcije i dodao da je upotreba suplemenata u prevenciji donekle opravdana.

„Vitamin C i D, preventivna upotreba vitamina, cinka, selena, probiotika, svi oni pomažu našem imunom sistemu da odbranu podignu na viši nivo. Izoprinozin, staro oružje za novog neprijatelja, staro vino u novoj boci, je lek koji pomaže našim ćelijama, prvoj liniji odbrane, ćelijama koje prve prepoznaju virus. Međutim, ni ovaj lek nije bezopasan“, istakao je Pešić.

Profesor je rekao da se taj lek može kupiti u slobodnoj prodaji.

„Ja kao farmakolog nikada neću reći da lek treba da se koristi na svoju ruku. Farmaceut ce reći kako se on koristi, ali on nije čudotvorno sredstvo. Već godinu dana smo u tunelu i mraku, ali nakupila su se neka znanja, bilo je prvo nekoliko lekova koji su bili bezuspešni. Ali, Srbija ima i druge lekove, naši terapijski protokoli su usklađeni sa svetskim“, kazao je Pešić.

Kaže da je lek hidroksihlokorin koji je bivši predsednik SAD Donald Tramp preventivno pio na početku pandemije davao rezultate, ali da je njegova masovna upotreba obustavljena.

„Na početku je u Kini, u Vuhanu korišćen u terapijske svrhe i davao je neke rezultate, ali je bilo i neželjenih dejstava. Tramp je reklamirao taj lek, ali je njegova masovna upotreba obustavljena. Mnogo je studija urađeno, on je i dalje legitiman lek u jugoistočnoj Aziji i Africi“, dodao doktor Pešić.

Opširnije čitajte na portalu N1 Beograd.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari